Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Inovace řídicích systémů Simatic S7-400

číslo 2/2004

Inovace řídicích systémů Simatic S7-400

Společnost Siemens, divize Automatizace a pohony, z hlediska výkonu významně vylepšila celé spektrum procesorových jednotek (Central Processor Unit – CPU) nejvýkonnější řady svých řídicích systémů Simatic S7-400. V porovnání s předchozími modely nyní všechny CPU nabízejí třikrát větší rychlost zpracování instrukcí a dvojnásobek komunikačního výkonu. Samotné aritmetické instrukce jsou přitom zpracovávány až sedmdesátkrát rychleji. Díky vzájemné kompatibilitě je možné použít nové CPU ihned a bez jakýchkoliv úprav dosavadních uživatelských programů a vytvořené projektové dokumentace. Nové jednotky byly veřejnosti poprvé představeny v listopadu roku 2003 na veletrhu SPS/IPC/Drives v Norimberku.

Obr. 1.

Řídicí systém Simatic S7-400 je vhodný zejména k použití v aplikacích s většími požadavky na výkon při řešení rozsáhlých automatizačních úloh, kde dominuje díky své výkonné komplexní aritmetice (trigonometrické funkce apod.). Inovovaná řada CPU zaujme především rychlejším vykonáváním instrukcí, což znamená citelné zrychlení zpracování dat a úloh řízení v uzavřené smyčce. Využitím velmi rychlých CPU se lze v mnoha případech obejít bez tradičních přídavných funkčních modulů. Zrychlení činnosti se netýká jenom jednotlivých příkazů, ale zasahuje plošně do všech prováděných operací. Jinými slovy, bez nadsázky lze říci, že inovovaná řada CPU Simatic S7-400 je použitelná pro všechny druhy těch nejnáročnějších aplikací.

Systém Simatic S7-400 je v podnikových strukturách typicky používán jako centrální koordinační stanice a datový uzel pro různá komunikační spojení. Tato funkce je dále optimalizována za účelem získání větší propustnosti dat. To v současnosti přináší zdvojnásobení komunikačního výkonu. Společně s novým CP 443-1, zdokonaleným komunikačním procesorem s integrovaným přepínačem (switch) se čtyřmi porty lze dosáhnout mnohem dokonalejší vertikální integrace a velmi rychlé vzájemné komunikace mezi programovatelnými automaty přes ProfiNet nebo průmyslový Ethernet. Efektivního propojení je dosahováno i na úrovni provozních přístrojů: o polovinu kratší časové odezvy umožňují v izochronním provozu docílit doby cyklu kratší než 1 ms (např. pro účely řízení vysokorychlostních strojů prostřednictvím komunikační sběrnice Profibus).

Společně s větší rychlostí zpracování a vzrůstem komunikačního výkonu charakterizuje nové CPU významný nárůst kapacity pracovní paměti (až na 20 MB u CPU 417-4). Počty dostupných čítačů a časovačů jsou nyní u všech CPU řady S7-400 tak velké, že je lze použít skutečně pro jakékoliv aplikace. Vzrůst výkonu je možné využít k pohodlnému uspořádání programu a k tvorbě modulárních programových struktur použitelných v dalších projektech, k vybavení řízených strojů a provozů dalšími funkcemi zaměřenými např. na zdokonalení sběru a archivace technologických dat, zavedení či vylepšení diagnostiky technologického procesu nebo pro podporu integrace do nadřazené úrovně reprezentované systémy MES.

Simatic S7-400 je systém určený k řízení strojní výroby i spojitých technologických procesů. V současné době je nabízeno sedm výkonnostně odstupňovaných CPU. To umožňuje vybrat cenově nejvhodnější variantu přímo pro danou úlohu. Podrobnější údaje lze nalézt na webových adresách http://www.ad.siemens.de a http://www.siemens.cz/ad. Nové CPU řady Simatic S7-400 budou na trhu od března 2004.

Ing. Rostislav Kosek,
Siemens s. r. o.

Siemens s. r. o.
divize Automatizace a pohony
Evropská 33a
160 00 Praha 6
tel: 233 032 411
e-mail: simatic@rg.siemens.cz

Inzerce zpět