Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Inkrementální a absolutní snímače polohy

číslo 3/2003

Inkrementální a absolutní snímače polohy

Ve výrobním programu firmy LARM a. s. je široký sortiment inkrementálních i absolutních snímačů polohy, tj. typu IRC i ARC, a jejich příslušenství pro použití v mnoha nejrůznějších aplikacích v oboru automatizační techniky. Tyto snímače nacházejí uplatnění nejen při tradičním odměřování vzdálenosti nebo natočení na obráběcích strojích, manipulátorech a robotech s CNC řízením, ale i jinde, např. v dřevařském, textilním, papírenském a polygrafickém průmyslu. Nově se též používají na asynchronních motorech.

Inkrementální snímače IRC a MS

Inkrementální snímače IRC300-327 vyrábí firma LARM ve standardním provedení s napájecím napětím +5 V nebo +10 až +30 V a výstupy v úrovni line driver, push–pull, open collector a sinus (1 V DC). K mechanickému připojení slouží hřídel s průměrem 6 nebo 10 mm nebo díra s průměrem 12 mm. Na základě požadavku zákazníka může firma LARM dodat snímač v  provedení s natmeleným pastorkem, prodlouženou hřídelí délky až 35 mm, indikací nulového pulsu svítivou diodou, s menším mechanickým odporem i v mrazuvzdorném provedení. Po konzultaci s technickým oddělením firmy lze vyrobit snímač přesně podle požadavku zákazníka. Příkladem zákaznického zadání je snímač IRC900, který má dvě sady odměřovacích kruhů s rozdílným dělením 500 a 5 000 impulsů, nebo snímač IRC340 namontovaný na motorek s převodovkou.

Novinkou v sortimentu zadávacích ručních koleček firmy LARM je typ IRC535 s možností napájení napětím +5 V nebo +10 až +30 V a se zvýšenou mechanickou odolností hřídele.

Dále je nově připravena měřici sonda typu MS se zdvihem 30 mm. Tato nová sonda i stávající typ MS50 se napájejí napětím +5 V nebo +10 až +30 V, mají výstup v úrovni TTL, line driver a push-pull a přesnost měření 5 µm nebo 10 µm.

Absolutní snímače ARC

V nabídce firmy LARM jsou také absolutní rotační snímače ARC, které mají rastrové dělení s paralelním Grayovým kódem. Snímají přímo úhel natočení hřídele. Údaj o poloze zůstává zachován i při odpojení nebo výpadku napájení.

Příslušenství a servis, certifikát ISO 9001

Pro usnadnění montáže firma LARM nabízí příslušenství ke snímačům, jako jsou homokinetické planžetové nebo vlnovcové spojky, propojovací kabely, připojovací konektory nebo různé druhy držáků snímačů, popř. i další prvky.

Přestože firma LARM věnuje neustálou pozornost vývoji nových produktů, nezapomíná ani na zabezpečení bezproblémového provozu zařízení vyrobených před rokem 1990, kde jsou použity snímače řad IRC100-110 a IRC120-125. Zde firma LARM zajišťuje jejich odborný servis, popř. doporučuje vhodnou náhradu moderním typem.

S ohledem na rostoucí úroveň požadavků na spolehlivost výrobků a dosažení vysokých užitných vlastností byl zaveden systém řízení kvality a získán mezinárodně uznávaný certifikát podle DIN ISO 9001 k datu 5. února 2001.

(LARM a. s.)

LARM a. s.
Triumf 413
384 11 Netolice
tel.: 388 324 494, 388 324 531
fax: 388 324 387
e-mail: odbyt@larm.cz

Inzerce zpět