Aktuální vydání

celé číslo

05

2023

MSV 2023

celé číslo

Infračervené bezdotykové měření teploty

Infračervené bezdotykové měření teploty

Firma Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o., od letošního roku rozšiřuje sortiment svých produktů o infračervené snímače teploty Optris, které doplní širokou škálu snímačů vzdálenosti a síly. Obr. 1. Poprvé byly tyto produkty prezentovány na březnovém veletrhu Amper 2007. Infračervené snímače vyrábí mladá, dynamicky se rozvíjející společnost Optris, založená v roce 2003, která staví na zkušenostech a znalostech nashromážděných za patnáct let působení v odvětví infračerveného měření teploty. Další možnosti rozvoje jí přineslo právě strategické partnerství s koncernem Micro-Epsilon, který se specializuje na měření vzdálenosti.

Princip měření

V závislosti na teplotě vydává každý předmět určité množství infračerveného záření. Změna teploty předmětu je logicky provázena změnou intenzity tohoto záření. Obr. 2. Infračervené teploměry představují optoelektronické senzory, které stanovují teplotu povrchu na základě infračerveného záření, jež je předmětem vydáváno. Podstatnou výhodou infračervených teploměrů je skutečnost, že uživatelům umožňují měřit teplotu bezkontaktně.

Produkty

Ruční infračervené teploměry řady Optris MS (obr. 1) pro nenáročné použití mají velmi příznivou cenu. Uplatní se např. při údržbě elektrických zařízení, technické kontrole apod. Optris LS je profesionální infračervený teploměr s patentovaným zaměřováním pomocí laserového kříže, který zobrazuje skutečnou velikost měřicího bodu (obr. 2). Možnosti teploměru rozšiřuje přepínatelná optika s minimálním průměrem bodu 1 mm, což dovoluje měřit i velmi malé součástky, např. rezistory na elektronických deskách apod.

Obr. 3.

Obr. 1. Ruční infračervený teploměr Optris MS
Obr. 2. Optris LS pro profesionální použití
Obr. 3. Optris CT malých rozměrů, ale velkého rozlišení (20 : 1)

Jeden z nejmenších infračervených senzorů, Optris CT (obr. 3), se vyznačuje optickým rozlišením 20 : 1. Bez chlazení může být použit v prostředí o teplotě až 180 °C. Uplatní se při kontrole výrobních procesů, např. zpracování plastů apod.

Součástí kompaktního teploměru Optris CS je funkce elektronického vyhodnocování. Těleso senzoru je vyrobeno z korozivzdorné oceli.

Další produkty a modifikace je možné nalézt na webových stránkách www.micro-epsilon.cz

Bc. Michal Vaněk,
Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o.