Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Indukční převodníky vodivosti s novými možnostmi

číslo 4/2006

Indukční převodníky vodivosti s novými možnostmi

Indukční převodníky Jumo CTI-500 a CTI-750 jsou zástupci nové generace převodníků vodivosti. Jejich měřicí princip a funkce, které jsou v nich integrovány, otevírají nové možnosti, které u dosavadních systémů nebyly obvyklé. Vestavěný grafický displej v kombinaci s textovým zobrazením umožňuje intuitivní a snadnou obsluhu. Převodníky Jumo CTI-500 jsou vybaveny měřicími sondami z polypropylenu (PP) a jsou vhodné pro teplotu média do 100 °C, Jumo CTI-750 jsou díky měřicí sondě zhotovené z materiálu polyether-ether-keton (PEEK) vhodné pro měření do 120 °C.

Různé varianty montáže do potrubí či do nádrží a měřicí rozsahy v rozmezí od 0 až 500 µS/cm do 0 až 2 000 mS/cm činí z těchto přístrojů univerzální zařízení pro obecné použití ve vodním hospodářství i v potravinářském a farmaceutickém průmyslu, včetně zařízení, kde je nutná sterilizace horkou párou (krátkodobě do 140 °C).

Přístroje se dodávají ve dvou provedeních: jako integrované převodníky do hlavice nebo s odděleným senzorem a elektronikou převodníku. Varianty připojení jsou: trubkové připojení DN32 nebo DN40, mlékárenské šroubení DN50 (DIN 11 851), clamp 21/2", připojení Varivent DN40 nebo DN50 a další.

Polypropylenové pouzdro elektroniky je optimálním řešením z hlediska odolnosti k okolním vlivům a čisticím prostředkům. Díky prosvícenému displeji LCD je zobrazení dobře čitelné i ve špatně osvětlených místech. Několikajazyčné menu usnadňuje obsluhu, takže návod k obsluze je téměř zbytečný. Krytí IP66 a kabelové vývodky, popř. konektory M12 dovolují převodník namontovat téměř kamkoliv. Volitelné konektory M12 navíc umožňují v případě potřeby bezproblémovou výměnu převodníku.

Rychlereagující integrovaný snímač teploty zaručuje korektní teplotní kompenzaci měřené hodnoty vodivosti a následné exaktní oddělení fází v CIP. Pomocí dvou binárních kontaktů lze přepínat mezi čtyřmi měřicími rozsahy a teplotními koeficienty.

Standardně jsou k dispozici dva výstupy měřené hodnoty (vodivost a teplota). Druh signálu lze libovolně zvolit (proudový nebo napěťový) a v rámci měřicího rozsahu volně nastavit jejich meze i měřítko. Výstupní signály jsou mezi sebou a oproti napájecímu napětí galvanicky odděleny.

Dále jsou k dispozici dva galvanicky oddělené polovodičové výstupy, které mohou bez problémů spínat stejnosměrné i střídavé zátěže o napětí 14 až 50 V s proudem max. 200 mA.

Jako příklady zvláštního použití těchto přístrojů lze uvést měření koncentrací (např. louhu sodného) nebo technologie odsolování. Měření koncentrace se využívá např. u myček lahví a zařízení čištěných metodou CIP v pivovarech a při výrobě nápojů. Technologie odsolování se využije u chladicích věží.

Dodávaný nastavovací program (setup) umožňuje nastavit všechny parametry a funkce přístroje a vytisknout jeho konfiguraci a dokumentaci. Dále lze pomocí tohoto programu zadat vlastní křivku závislosti koncentrace na vodivosti, což umožňuje převodník nastavit pro měření koncentrací různých látek podle požadavků zákazníka.

Ing. Michal Šteflíček,
JUMO Měření a regulace, s. r. o.

JUMO Měření a regulace s. r. o.
Křídlovická 943/24a
603 00 Brno
tel.: 541 321 113
fax: 541 211 520
e-mail: info@jumo.cz
http://www.jumo.cz