Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Hydraulika pro efektivní manipulaci

číslo 1/2006

Hydraulika pro efektivní manipulaci

Pro pomocné a sekundární pohybové úlohy obráběcích strojů s velkými nároky na dynamiku lze použít hydraulické pohony. Vhodný hydraulický pohon pomocné osy, zabezpečující např. manipulaci s polotovarem nebo nástrojem, který se skládá ze standardního hydraulického válce s integrovaným magnetostrikčním odměřováním, proporcionálního ventilu a elektronické regulační jednotky HACD, najdou zájemci v sortimentu společnosti Rexroth. Obr. 1. Tento inteligentní pohon lze řídit z běžného PLC nebo PC prostřednictvím průmyslové sběrnice nebo prostřednictvím digitálních vstupů a výstupů. Pro rychlé a snadné uvedení do provozu pomocí PC je k dispozici speciální karta v euro-formátu a softwarová knihovna funkčních bloků. Regulační algoritmy jsou určeny speciálně pro hydraulické pohony a umožňují optimalizovat provoz hydraulické osy.

Kromě regulace polohy a rychlosti je možné regulovat také tlak nebo sílu, např. pro ovládání pohybu a upínací funkce koníku u soustruhu. Elektronická regulace umožňuje mimo běžnou regulaci polohy a pohybu v uzavřené smyčce vykonávat také funkci brzdění závislého na poloze.

S využitím popsaného hydraulického pohonu lze snadno uskutečňovat i pohyby celých konstrukčních modulů, např. suportu u soustruhu, brousicí hlavy brusky nebo kyvného stolu stroje.

Bosch Rexroth, spol. s r. o., tel.: 548 126 255, e-mail: zdenek.darebnik@boschrexroth.cz