Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Honeywell představil svou koncepci bezdrátových sítí pro průmysl

číslo 11/2006

Honeywell představil svou koncepci bezdrátových sítí pro průmysl

Jednotná, rozšiřitelná a bezpečná síť umožňující bezdrátové dálkové snímaní parametrů z čidel umístěných v průmyslových zařízeních, to je cílem vývoje v oblasti bezdrátových sítí pro průmyslové účely, jak jej představila společnost Honeywell. Bezdrátové sítě mají umožnit koncovým uživatelům jemné dolaďování průběhu provozních procesů a zlepšení produktivity práce v rámci firmy. Honeywell zaručuje kompatibilitu svých řešení se standardními koncepcemi bezdrátové komunikace, vytvořenými pracovní skupinou SP100 sdružení ISA (Instrumentation, Systems, and Automation Society) a výborem Wireless HART.

Mnoho tradičních bezdrátových sítí podporuje pouze jednotlivé typy zařízení. Tak se v průmyslu vedle sebe vyskytují např. síť pro komunikaci mezi přenosnými počítači a síť pro sběr dat ze snímačů. Tyto sítě mají rozdílnou konfiguraci zabezpečení, konkurují si ve stejných šířkách pásma, a provoz je tak náchylnější k výpadkům sítě.

Nová bezdrátová síť firmy Honeywell bude podporovat různé průmyslové protokoly. Také dokáže koexistovat s ostatními bezdrátovými zařízeními typu PDA, vysílaček a mobilních telefonů. Další klíčovou vlastností sítě je vestavěný systém kybernetické bezpečnosti, jenž je součástí systému Experion® PKS (Process Knowledge System).

Vývojové úsilí společnosti Honeywell v oblasti bezdrátových senzorů lze charakterizovat těmito body:

  • senzory go-anywhere s vlastním zdrojem energie,
  • monitorovací systémy s krátkou periodou aktualizace (méně než jedna sekunda),
  • bateriové snímače s životností baterie až deset let.

Honeywell v současnosti nabízí bezdrátové převodníky XYR 5000 (viz Automa 6/2006), odolná PDA Intelatrac PKS a přenosné tabletové počítače Experion Mobile Station, a to včetně softwaru pro sběr dat a komunikaci se systémem Experion PKS.

(lp)