Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Hledá se společný jazyk pro vzájemnou komunikaci strojů a lidí

Internet už zdaleka nepředstavuje pouze e-maily, nakupování po internetu nebo Twitter. „Dostali jsme se do bodu zvratu,“ říká ředitel Laboratoře pro složité systémy v GE Global Research Joe Salvo. Podle něj dojde v další vlně k propojení těch nejvyspělejších strojů s lidmi. Do té doby je však třeba najít společný jazyk. Je třeba, aby se lidé a stroje spojili v nových sítích.

 
Proto společnosti GE, AT&T, Cisco a IBM nedávno oznámily vytvoření Konsorcia pro průmyslový internet. Otevřená nezisková skupina bude spolupracovat na překonání technických překážek, zlepšení komunikace mezi stroji a přiblížení fyzických a digitálních světů. Členové konsorcia budou vyvíjet společné struktury a testovací nástroje pro reálné průmyslové aplikace.
 
Joe Salvo, který bude ve skupině zastupovat GE, zdůrazňuje, že konsorcium je vlastně jen jakousi hrou na ekosystém, která má z průmyslového internetu udělat motor inovace. Pro plné využití potenciálu průmyslového internetu jsou třeba otevřené standardy. GE odhaduje, že průmyslový internet by mohl v následujících dvou dekádách přispět k celosvětovému hrubému domácímu produktu deseti až patnácti biliony amerických dolarů. Na světě je dnes přibližně deset miliard zařízení připojených k internetu, avšak jejich potenciál je využit z pouhého 1 %. Počet těchto zařízení do roku 2020 vzroste na 50 miliard.
 
Již nyní se mění způsob fungování jednotlivých odvětví s tím, jak jsou hardware a software strojů a zařízení kombinovány s internetem a informační technikou, jež umožňují strojům „myslet“. Nejde jen o to, napsat nové normy a doufat, že je lidé přijmou. Jde o to, nabídnout reálná řešení, která Konsorciu pomohou posunout průmyslový internet dál. Příkladem jsou telekomunikační sítě, kde byly zrušeny bariéry a došlo k jejich propojení.
 
Společnost GE vyvinula systém smart grid zvaný GridIQ, který již teď zpracovává různé datové soubory z transformátorů, chytrých elektroměrů, systémů předpovědí počasí a sociálních sítí jako Twitter. Na základě těchto informací pak mohou distribuční společnosti lépe předvídat výpadky proudu a předcházet jim.
 
Dalším příkladem může být doprava. Představme si sobotní dopoledne v libovolném větším evropském městě. Ulice jsou přeplněné lidmi a auty, jejichž řidiči zoufale hledají místo k zaparkování, aby mohli vyrazit na víkendové nákupy. Studie uskutečněná agenturou Streetline zjistila, že plných 30 % městské dopravy mají na svědomí řidiči, kteří objíždějí stále dokola a hledají místo k zaparkování. K tomu je třeba připočíst ještě zhruba 1 až 2 % spálených pohonných hmot navíc, což má negativní dopad na životní prostředí a i na produktivitu. Nebylo by dobré, kdyby jim nějaké zařízení řeklo, kde je volné místo k parkování? A nebylo by ještě lepší si ho předem zarezervovat i zaplatit? Konec kroužení okolo čtvrti a pokut za špatné parkování. Také je možné zavést flexibilní tarify odvíjející se od poptávky – k tomu poslouží získané údaje a vyzkoušení testovacích cenových prahů ve špičce a mimo ni.
 
Chytré parkování je jen jedním příkladem možností, které má průmyslový internet, jenž se vyznačuje propojením lidí, dat, procesů a věcí, což společně vytváří nebývalé příležitosti pro ekonomiku i podnikání.
 
V pěti větrných parcích v Oklahomě, Indianě a Illinois bude již brzy spuštěn systém pro big data Wind PowerUp od GE Renewables. Jeho snímače a algoritmy dokážou „vymačkat“ až o 420 000 MW·h více z celkového počtu 402 turbín v těchto větrných parcích. To je objem, který zajistí napájení 33 000 průměrných amerických domácností.
 
„Ale to je jen začátek,“ říká Guido Jouret, viceprezident divize internetu věcí ve společnosti Cisco, „99 % všech věcí je stále nepropojeno, propojování věcí přes internet přinese novou průmyslovou revoluci.“
(Grayling)
 
Obr. 1. Schéma komunikace po průmyslovém internetu