Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Hermes Award 2006 pro UHF RFID tag

číslo 8/2006

Hermes Award 2006 pro UHF RFID tag

Na veletrhu Hannover Messe 2006 představili mnozí významní výrobci automatizační techniky RFID tagy speciálně určené do průmyslového prostředí. Namátkou uveďme společnosti Balluff, IFM Electronic, Pepperl+Fuchs, Sick nebo Turck. Vzhledem k tomu, že tato technika se jeví perspektivní především v automobilovém průmyslu, kde může usnadnit řízení výrobní logistiky nejen ve vlastní automobilce, ale v celém dodavatelském řetězci subdodávek pro finální montáž, jistě se první aplikace brzy objeví i v České republice, kde je tento obor strojní výroby silně zastoupen.

O tom, že nástup RFID do průmyslové praxe je skutečně razantní, svědčí i to, že cenu Hermes Award 2006, tradičně udělovanou v průběhu veletrhu Hannover Messe, letos získala společnost Harting Mitronics AG, Biel (Švýcarsko), právě za RFID tag (transpondér) s prostorovou směrovou anténou.

Najdou-li se mezi čtenáři ti, kdo mají zkušenosti s RFID v průmyslovém prostředí, jistě potvrdí, že použití této techniky zde není zcela bez problémů (viz např. MACŮREK, F.: Radiofrekvenční identifikace RFID a její použití v automatizaci a logistice. Automa, 2005, č. 8-9, s. 30–33). Jsou-li nosiče informací (tagy) nevhodně umístěny např. uvnitř kovové přepravky nebo na barelech naplněných kapalinou, může být spolehlivost čtení velmi malá.

Oceněný výrobek společnosti Harting Mitronics využívá prostorovou směrovou anténu, vyráběnou technologií MID (Moulded Interconnect Devices). Díky tomu lze u těchto pasivních UHF RFID tagů zajistit spolehlivé čtení na vzdálenost až 5 m, a to i v průmyslovém prostředí. Tagy nevyžadují žádnou údržbu a jsou velmi odolné (krytí až IP67, rozsah pracovních teplot –40 až +180 °C).

Zástupci firmy dostali během slavnostního ceremoniálu nejen skleněnou plastiku a diplom, ale z rukou spolkové ministryně pro vzdělání a výzkum Anette Schavanové také šek na 100 000 eur – touto částkou je cena Hermes Award dotována. Vítěze potleskem odměnili i přítomní hosté, mezi nimiž byli mj. německá kancléřka Angela Merkelová, indický premiér Manmohan Singh (Indie byla partnerskou zemí Hannover Messe 2006) a premiér spolkové země Dolní Sasko Christian Wulff.

(Bk)