Aktuální vydání

celé číslo

10

2019

Automatizace v chemii a petrochemii

Hladinoměry

celé číslo

HARTING opět posouvá hranice konektivity v průmyslu

Na veletrhu Hannover Messe společnost HARTING tradičně představuje své novinky i nové koncepty řešení. Letos to byl plastový kryt Han-Eco® a konstrukčně zcela nový průmyslový konektor Han-Yellock®. Zatímco současné konektory stojí konstrukčně oběma nohama hluboko v minulém století, Han-Yellock plně odpovídá novým potřebám trhu.
 

Han-Yellock

 
Han-Yellock (obr. 1) nepřichází vytlačit staré konektory z míst, kde fungují k plné spokojenosti, ale nabídnout řešení tam, kde se dosud nenacházelo. Jeho zcela nový, moderní design je plně v souladu s požadavky na soudobá zařízení, která se prodávají také svým vzhledem. Už se nemusí nenápadně krčit na zadní stěně, kam je obtížný přístup, ale může být využit jako elegantní průmyslová „zásuvka“ i ve veřejných prostorách, na lékařských přístrojích nebo v moderních halách.
 
Jeho hlavní přínos je ovšem v rozšířené funkčnosti. Koncepčně nové je nahrazení problematických páček vnitřním zamykacím mechanismem – právě oním „yellow lock“. Mechanismus je ukryt uvnitř, a tedy chráněn tělem konektoru. Ovládá se pohodlně dvěma prsty jedné ruky a správné zacvaknutí je slyšitelné. Navíc ho lze snadno zamknout proti náhodnému otevření. To je důležité i z právního hlediska – před neoprávněnou manipulací je nutné překonat zábranu.
 
Tradiční vložky s kontakty byly nahrazeny moduly, které jsou levnější a flexibilnější. Používá se jediný typ modulů – s kontakty male. Jejich vzájemné propojení umožňuje speciální propojka. Proč takové řešení? Výhod je více, tou zásadní je usnadnění kabeláže a montáže, které jsou univerzální. A komu patří další zásadní vylepšení. Moduly lze do konektoru zasazovat z obou stran. Nejen zepředu, ale i ze zadní strany krytu, třeba právě již jako kompletní a otestovanou kabeláž. Totéž platí i pro zemnicí vodič. Doby montáže a oživení se tím významně zkracují.
 
Propojky se vyrábějí i s přemostěnými kontakty. Jejich druhým, zcela zásadním přínosem tedy je možnost zahrnout funkci rozváděče levně a pohodlně přímo do těla konektoru.
 
Speciální článek o Han-Yellock vyšel v červnovém čísle časopisu Automa (str. 48–49). Konektor bude k dispozici na MSV v Brně a prohlédnout si ho lze již nyní na www.han-yellock.com.
 

Han-Eco

 
Han-Eco je nová řada plastových krytů vyvinutá speciálně pro vložky řady Han-Modular. Velikostně a montážními otvory odpovídá kovovým krytům Han B, ale není s nimi záměnná. Důvody jsou zejména bezpečnostní, protože při všech možných kombinacích vložka-kryt je třeba zachovat bezpečné zemnění. Počet modulů v krytu je větší a na volné místo lze umístit speciální PE modul. Ten nahrazuje PE kontakt (ochranné uzemnění) známý z kovových modulárních rámečků, které se zde nepoužívají. Tím se významně spoří náklady, ale zkracuje se i doba montáže. Moduly se do krytů prostě jen zacvaknou.
 
Kryty Han-Eco se vyrábějí ve čtyřech velikostech pro tři až sedm modulů s bočním i horním vývodem z polyamidu zpevněného skleněným vláknem. Hořlavost těchto krytů patří do třídy V0. Zamykací páčky lze snadno prohodit ze spodního krytu na horní a čepy jsou chráněné proti ulomení.
 
Kryty Han-Eco mají cenově i hmotnostně optimalizovanou konstrukci při zachování mechanické pevnosti a stupně krytí IP65 a v rovněž mimořádnou odolnost proti vlivům životního prostředí.
 
Novinkou je také plastový kryt Han-Modular® ECO (obr. 3). Vychází vstříc požadavkům na ekonomické a prostorově úsporné propojení jediného modulu.
 

Výkonové konektory a krimpované spoje

 
Řada výkonových kontaktů Han® HC pro proud do 650 A a 350 A se rozšiřuje o kontakty pro 250 A (obr. 4). Mají obdobné uchycení do rámečku, který má prostor pro čtyři kontakty do krytu HAN 24HPR.
 
Řada Han Modular nově nabízí krimpované verze svých silových axiálních modulů. Jde o jednoduché moduly 2×, 3× a 4× 40 A a dvojité moduly 2× 100 A a 1× 200 A (obr. 5). Krimpované napojení vodičů ke kontaktům je nejkvalitnější a nejstálejší, proto má povinně „zelenou“ v dopravní technice. Všechny uvedené kontakty a 100A a 200A kontakty do modulů Han se krimpují ručními pákovými nebo lépe pneumatickými kleštěmi.
 
Pro použití v dopravě je k dispozici nový kryt pro konektory motorových přívodů HPR (vodě a elektromagnetickým polím odolný kryt s IP68) se třemi 650A nebo se čtyřmi 350A kontakty (obr. 6).
 

Zakončení Quick-lock se rozmáhá

 
Konstrukce zakončení Quick-lock, kterou společnost Harting nedávno vyvinula, se stává již běžným řešením. Je nejlepší alternativou krimpování zejména pro menší série a montáže přímo na stroji. Protože jde o spojení opakovaně rozebíratelné, je vhodné pro prototypy. Montáž je velmi rychlá a zvládá ji i méně kvalifikovaný personál. Namísto drahého nářadí postačí šroubovák.
 
Nabídka se stále rozšiřuje. K již existujícím vložkám Han 7/8D, Q5 a Q8, modulům Han EE a Push-pull power, které jsou nabízeny i v provedení Quick-lock, jsou to nově také populární vložky Han 3A a 4A (alternativně šroubování), Han Q 4/2 v kombinaci axiální šroub – Quick-lock (obr. 7) a modul Han DD (alternativně krimpování).
 

Propojení v průmyslovém Ethernetu

 
Pro modulární konektory byl vyvinut modul pro gigabitový Ethernet kategorie 6/7. Vylepšením prošel i modul pro běžné i průmyslové konektory RJ45.
 
Na veletrhu SPS/IPC/Drives loni v Norimberku společnost Harting představila zcela nový systém datové kabeláže podle ISO/IEC 11801 Ha-VIS preLink. Tento systém zjednodušuje kabeláž, zkracuje dobu montáže a umožňuje rozšíření či konverzi komunikační sítě, aniž by to způsobilo významné přerušení probíhajících operací.
 
Ha-VIS preLink je navržen pro použití širokého spektra vložek od RJ45 pro krytí IP20, RJ45 PushPull pro IP65/67 nebo M12, takže nabízí mnoho možností pro řešení potřeb zákazníka.
 
Harting RJ Industrial 10G je nový, ručně montovatelný konektor RJ45 (obr. 8). Je průkopníkem nejnovější generace „rychlých“ konektorů RJ45, které nepotřebují žádné montážní nářadí. Provedením odpovídá požadavkům pro Ethernet s přenosovou rychlostí 10 Gb/s. Spolehlivé a časově úsporné zakončení využívá ověřenou technologii IDC (Insulation-Displacement Connector). K dispozici jsou nyní jak modely s krytím IP20, tak dobře známé provedení v krytech PushPull nebo v průmyslových krytech Han 3A, oboje s krytím IP65/67.
 
Konektory M12 pro rychlý Ethernet s kabeláží Cat. 6 jsou ideální pro strojní zařízení, kde požadavky na rychlost a bezpečný přenos už překročily možnosti kabelů Cat. 5. Konektory v různých délkách zalisované na kabel a krimpovaný konektor pro přímou montáž jsou základem pro další výrobky této nové řady schopné vysokorychlostní komunikace po kabeláži Cat. 6A.
 

Fast Track Switching

 
Společnost Harting přináší na trh první přepínač (switch) principiálně nové řady – Ha-VIS FTS 3100s-A (obr. 10), vybavený moderní metodou Fast Track Switching. Jde o neřízený desetiportový switch pro Fast Ethernet, který může být nakonfigurován pomocí softwaru FTS Manager přes rozhraní USB. Toto řešení kombinuje výhody snadného ovládání typu plug-and-play s možností individuálního nastavení.
 
Metoda Fast Track Switching umožňuje sestavit deterministicky se chovající síť zcela kompatibilní se standardním Ethernetem, a to na úrovni průmyslových sběrnic. Splňuje tedy požadavky na real-time přenosy v automatizační technice bez potřeby změny standardního Ethernetu. To je požadavek, který se v oblasti automatizace opakuje stále častěji. Nejnovější a úplné informace mohou nyní zájemci nalézt adrese www.harting-fts.com.
Ing. Tomáš Ledvina, HARTING, s. r. o.
 
Obr. 1. Složení konektoru Han-Yellock
Obr. 2. Konektor s plastovým krytem Han-Eco
Obr. 3. Konektor s plastovým krytem Han-Modular ECO
Obr. 4. Čtyři kontakty Han HC250 po 250 A v krytu Han 24HPR
Obr. 5. Dvěstěampérový krimpovaný kontakt v modulu Han 200A
Obr. 6. Tři kontakty Han HC650 v krytu motorových přívodů Han HPR
Obr. 7. Han Q 4/2 v kombinaci axiální šroub a Quick-lock
Obr. 8. RJ Industrial 10G – nový, ručně montovatelný konektor RJ45
Obr. 9. Konektory M12 pro rychlý Ethernet Cat. 6
Obr. 10. Desetiportový switch pro Fast Ethernet Ha-VIS FTS 3100s-A