Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Loňský veletrh Hannover Messe byl velmi poznamenán hospodářskou krizí i nepřízní osudu. Můj dojem z něj byl natolik špatný, že jsem se rozhodl letos do Hannoveru necestovat. Ovšem kolega z časopisu Elektro mě přesvědčil, abychom se přece jen na veletrh vydali.
Musím uznat, že letos to byl úplně jiný veletrh než loni. Vystavovatelé zde opět, jako před lety, představovali novinky, zástupci německých oborových svazů hýřili optimismem (viz článek na str. 10) a zájem návštěvníků byl nad očekávání dobrý.
Další odstavce se budou věnovat jen několika samostatným přehlídkám v rámci veletrhu Hannover Messe, a to těm, které jsou našim čtenářům nejbližší.
Průmyslová automatizace
Automatizace zůstává jedním z klíčových témat veletrhu, ať je to automatizace strojní výroby, automatizace procesní výroby nebo automatizace technických zařízení budov. Letos byla velká pozornost věnována efektivnímu využívání energie v průmyslu. Protože je to jedno ze zdůrazněných témat příštího čísla časopisu Automa, ještě se v něm k Hannover Messe vrátíme, zejména k diskusnímu fóru Efficiency Arena, které pořádala společně sdružení ZVEI a NAMUR.
Průmyslová automatizace se vyznačuje stále silnějším spojováním dílčích automatizovaných výrobních sekcí do jediného celku. Proto také roste význam průmyslových sběrnic a komunikačních systémů. Data je ovšem nutné také zpracovat, aby mohla být využita k optimalizaci výrobních procesů. K tomu je zapotřebí průmyslová informační a výpočetní technika. Obojí, jak komunikační sítě, tak průmyslové informační systémy (tj. jejich hardware i software), byly na veletrhu silně zastoupeny a vystavovatelé zde předvedli nejnovější inovace – např. v rámci diskusního fóra Industrial IT Forum.
Na veletrhu se představila také robotika. Bylo zde patrné stále širší uplatnění mobilních robotů, a to nejen ve veřejném sektoru, ale i v průmyslu. Jmenujme např. roboty pro automatické čištění panelů fotovoltaických elektráren nebo pro automatickou dopravu polotovarů ve výrobních závodech.
Digital Factory
Digital Factory, česky digitální továrna, je v moderní automatizaci až nadužívaný termín. Vystavovatelé na veletrhu Hannover Messe se snažili přesvědčit, že to není jen další prázdný trendový výraz, ale že se za ním skrývají užitečné nástroje pro zvyšování efektivity výroby. Návštěvníci se zajímali především o nástroje, které umožňují spolupráci různých závodů, třeba i geograficky velmi vzdálených, a o nástroje umožňující modelování a posléze řízení dodavatelských řetězců. A co nabídli v rámci přehlídky Digital Factory sami vystavovatelé? Širokou paletu produktů pro konstrukci a návrh zařízení a technologických linek, systémy pro simulaci technologických procesů a systémy MES.
Velmi dobrou účast měla dvoudenní konference o MES, která se v rámci Digital Factory konala pod označením „průmyslové procesy rychlejší, flexibilnější a efektivnější“.
Pohony a automatizace
Letos se v rámci Hannover Messe konala také tradiční bienální přehlídka elektrických, pneumatických a hydraulických pohonů, jejich mechanických komponent a řídicí techniky Motion, Drive & Automation. I zde bylo hlavním tématem efektivní využívání energie; zajímavé byly též synergie této přehlídky s dalšími samostatnými přehlídkami v rámci veletrhu Hannover Messe: s přehlídkou Wind, věnovanou větrným elektrárnám, a MobiliTec, zaměřenou na elektromobilový průmysl.
Energetika
Energetika byla na veletrhu přítomna doslova všude – ovšem kromě toho měla tři samostatné přehlídky: již zníměnou Wind pro větrné eletrárny, Power Plant Technology pro klasické elektrárny a Energy, která zahrnula vše ostatní, od obnovitelných zdrojů, přes distribuční sítě a smart grids až po systémy pro optimalizaci spotřeby elektřiny. V rámci fóra Life Needs Power přišli své názory návštěvníkům prezentovat nejen technici a inženýři z oblasti energetiky, ale také odborníci na ekonomické a ekonomicko-politické aspekty energetiky.
Výzkum a vývoj
Hala věnovaná výzkumu a vývoji se jako tradičně těšila velkému zájmu návštěvníků. Ti sem přicházeli nejen pro inspiraci, ale také navazovat a prohlubovat vztahy mezi výzkumem a průmyslovou praxí.
Ze závěrečné zprávy
Pořadatelé oznámili, že veletrhu se zúčastnilo 6 500 firem z 65 zemí. Jejich stánky si přišlo prohlédnout 230 000 návštěvníků. To, že jsou to lepší výsledky než loni, je samozřejmé, ale v mnoha ohledech letošní Hannover Messe překonal i ty nejzdařilejší minulé ročníky a byl nejúspěšnější za posledních deset let. Zejména rostoucí zájem o fóra a diskusní skupiny (o 30 % více účastníků než v roce 2009) svědčí o zajímavém trendu: návštěvníci již dnes nechodí na veletrh nakupovat a uzavírat obchodní kontrakty, ale informovat se o novinkách a diskutovat o vývoji techniky a průmyslu.
Petr Bartošík
(foto: Deutsche Messe)
Obr. 1. Společnost Siemens měla velký stánek – přesto někdy zájmu návštěvníků takřka nestačil
Obr. 2. Jeden ze zajímavých exponátů, umělý racek SmartBird, byl spolu s jedním ze svých tvůrců, dr. Wolfgangem Sendem, k vidění ve stánku společnosti Festo