Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Hannover Messe – místo, kde najdete všechno

číslo 3/2005

Hannover Messe – místo, kde najdete všechno

„One place to be„ – to je slogan jednoho z největších světových veletrhů, Hannover Messe, který vyjadřuje jeho ambici stát se úplnou přehlídkou veškeré moderní průmyslové techniky. V německém Hannoveru od 11. do 15. dubna 2005 představí svou nabídku přibližně 6 000 vystavovatelů (2004: 5 085) na více než 200 000 m2 výstavní plochy (2004: 143 416 m2). Hannover Messe tvoří společně jedenáct oborových veletrhů:

Messe tvoří společně jedenáct oborových veletrhů:

 • veletrh automatizace procesní výroby Interkama+,
 • veletrh automatizace strojní výroby Factory Automation,
 • veletrh pohonů a pohonářské techniky včetně její automatizace Motion, Drive and Automation,
 • veletrh informační techniky a informatiky pro průmyslovou výrobu Digital Factory,
 • veletrh mikrotechniky a mikrosystémů Microtechnology,
 • veletrh výzkumu a vývoje Research and Technology,
 • veletrh energetiky Energy,
 • veletrh subdodávek Subcontracting,
 • veletrh pneumatiky a vakuové techniky ComVac,
 • veletrh povrchových úprav Surface Technology plus Powder Coating Europe,
 • veletrh služeb a zařízení Industrial Services and Equipment.

Tab. 1. Oborové a tematické dny na Hannover Messe

 

Oborový den

Tematická akce

pondělí 11. 4. 2005

strojní a procesní inženýrství

Evropské inženýrské fórum

úterý 12. 4. 2005

automobilový průmysl a dodávky komponent

 

středa 13. 4. 2005

chemický průmysl

Sympozium pro zásobovače a nákupčí

čtvrtek 14. 4. 2005

potravinářská výroba (včetně výroby nápojů a lahůdek)

 

pátek 15. 4. 2005

elektroinženýrství a elektronika

Sympozium o vzdělávání, růstu kvalifikace a pracovních příležitostech

Vyplatí se cesta do Hannoveru? Nestačí si sednout k počítači a najít si prezentace firem na internetu nebo si vyžádat prospekty poštou? Kdo už na Hannover Messe byl, ví, že to nestačí. Tento veletrh totiž je opravdovou přehlídkou trendů moderní techniky, ne jen místem distribuce prospektů a katalogů. Rok od roku důležitější a pro techniky-profesionály lákavější částí veletrhu je jeho doprovodný program: speciální tematické expozice, obchodně-technické prezentace, kongresy, přednášky, semináře, diskusní fóra a panelové diskuse. Kromě tradiční a oblíbené série přednášek Industrial Trends Forum (loni byla většina z nich simultánně tlumočena do angličtiny) budou letošní novinkou oborové a tematické dny, viz tab. 1.

Rusko oficiální partnerskou zemí

Oficiální partnerskou zemí veletrhu Hannover Messe je Rusko. Rusko je nejen velkým odbytištěm spotřebního a průmyslového zboží a zemí lákavou pro zahraniční investory, ale má samo co nabídnout. Na veletrh přijede přibližně 150 ruských vystavovatelů, kteří zde na 6 500 m2 představí produkty především z energetiky, dopravní techniky a automatizace. Veletrh společně s německým předsedou vlády Gerhardem Schröderem slavnostně otevře ruský prezident Vladimír Putin.

Snímače a měřicí technika

Zájemci o snímače a měřicí techniku by rozhodně měli zamířit do haly 8. Novinky v této oblasti zde již po patnácté představí ve společném stánku asociace AMA (Arbeitsgemeinschaft für Messvertaufnehmer) přibližně padesát firem. Celkem bude snímače a měřicí techniku na Hannover Messe prezentovat na dvě stě vystavovatelů. Stánek AMA bude situován poblíž tzv. automatizační superdálnice spojující veletrhy Interkama+ a Factory Automation. Snímače sem rozhodně patří: vždyť správně řídit a regulovat znamená nejprve správně měřit.

Jednotné metody sdílení dat

Jednotná komunikace je klíčovým předpokladem úspěchu automatizace. Komplexní automatizace vyžaduje dostupnost informací pro každého zainteresovaného pracovníka, od dělníka nebo operátora v provozu po vrcholové vedení. To je jeden z důvodů, proč mnozí odborníci kladou stále větší důraz na celosvětově akceptovaný Ethernet. Také na veletrhu Hannover Messe budou mnozí vystavovatelé, jednotlivé firmy i zájmová sdružení, prezentovat vedle jiných provozních sběrnic také své komunikační systémy založené na Ethernetu.

Obr. 1.

Obr. 1. Doprovodný program je stále důležitější a mezi odborníky oblíbenější součástí veletrhu

Do průmyslové automatizace stále více proniká bezdrátový přenos dat. V hale 7 proto veletržní správa Deutsche Messe uspořádá speciální přehlídku bezdrátové komunikační techniky pro průmysl, určené např. pro sběr dat, monitorování strojů, bezdrátové řízení a regulaci.

Sledování výrobku po celou dobu jeho života

V rámci veletrhu Digital Factory lze doporučit zejména návštěvu společné expozice veletržní správy Deutsche Messe, Asociace pro software oborového sdružení VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau) a asociace dodavatelů softwaru a služeb PLM Sendler-Circle. Stánek, umístěný v hale 16, bude věnován nástrojům PLM (Product Lifecycle Management), které umožňují sledovat výrobek po celou dobu jeho života a spravovat data o jeho návrhu, výrobě, prodeji, distribuci, servisu i likvidaci. Analytici očekávají, že trh se softwarem PLM trvale poroste a do roku 2008 se zvětší o minimálně 30 %. Odborní návštěvníci budou moci využít to, že stánek bude umístěn poblíž stánků dodavatelů konstruktérských a inženýrských softwarových systémů (CAM, CAM, CAE), nástrojů pro elektronickou správu dokumentů (EDM) a dodavatelů systémů MES a ERP.

Bližší informace

Na veletrhu Hannover Messe lze získat opravdu hodně užitečných informací, a je proto vhodné nejet se do Hannoveru jen „podívat„, ale čas na výstavišti si předem pečlivě naplánovat. Průběžně doplňovaný program všech doprovodných akcí je k dispozici na webové stránce veletrhu (http://www.hannovermesse.de). Informace v češtině lze získat také na webové adrese českého zastoupení veletržní správy Deutsche Messe (http://www.hf-czechrepublic.com).

Do Hannoveru je dobré vlakové i letecké spojení. Ubytování si lze zajistit např. prostřednictvím agentury Travel2Fairs (http://www.travel2fairs.com). Zájemci mohou využít také nabídky individuálních a skupinových zájezdů pořádaných společnostmi BVV Fair Travel (http://www.bvv.cz/ft) nebo Fractal (http://www.fractal.cz).

Petr Bartošík