Aktuální vydání

celé číslo

08

2020

Mozaika novinek a informací

Restart ekonomiky

celé číslo

Han-Yellock – nový přístup ke konektorové technice

Společnost Harting dále rozšířila svůj konektorový program: Han-Yellock® spojuje atributy známých úspěšných výrobků od technologické skupiny Harting s dalšími vlastnostmi, které jim otevírají nové možnosti. Inovativní koncept konektorů nabízí lepší výkonnost, širší možnosti použití v praxi a líbivý design.
 
Konektory Han® od firmy HARTING si vydobyly pevné místo na trhu. Jejich různé varianty mají úspěch po celém světě již přes padesát let. Tento úspěch spočívá rovněž v tom, že společnost Harting neustále přizpůsobuje sortiment výrobků novým požadavkům, a udržuje tak při výrobě strojů a zařízení krok s technickým vývojem.
 
S konektorem Han-Yellock® představuje Harting nejnovější výsledek vývoje: na základě známých a osvědčených vlastností sortimentu Han nabízí konektor Han-Yellock nové možnosti, které mu dovolují být rychlejší, uživatelsky přátelštější a též bezpečnější. Nový uzavírací mechanismus, snadná manipulace, rychlejší a bezchybná montáž a otevřený koncept – takto vypadá technický pokrok u konektoru Han-Yellock. Konektor rovněž vyniká pěkným moderním vzhledem, který splňuje současné požadavky na design zařízení a strojů a jejich použití v prostorách přístupných veřejnosti. Stejně tak jako je zlepšen celkový vizuální dojem, je naplněn i trend zmenšování konstrukční velikosti při zvětšování vnitřního prostoru konektoru.
 

Přemostění kontaktů přímo v konektoru

 
Rozhodující předností konektoru Han-Yellock jsou koncepční inovace. V popředí technického vývoje stojí znásobení potenciálu konektoru. Bez požadavku na další prostor v něm mohou být přemostěny kontakty, které tak umožňují realizovat volně kombinovatelná řešení a především snížit požadavky na rozváděče. To přináší značné provozní výhody, neboť je možné zjednodušit schéma elektrického zapojení. Přemostění kontaktů jsou přenesena z rozváděčů do konektorů, a konstrukční rozměry strojů a zařízení se tak mohou zmenšit.
 
Navíc mohou být sníženy náklady na materiál a kabeláž.
 

Bezpečná a snadná manipulace

 
Přímé využití v náročných podmínkách vyžaduje bezpečnou a snadnou manipulaci – montáž a demontáž musí být rychlá a snadná. V energetice, ale nejen tam, často lze s konektorem manipulovat pouze jednou rukou: např. i ve výšce deset metrů musí být možné snadné a bezchybné připojení. Konektor Han-Yellock tyto požadavky splňuje. Toho je dosaženo mj. díky tomu, že montáž a demontáž lze provádět bez použití speciálního nářadí.
 
Pro aretaci obou částí konektoru Han-Yellock se část na straně kabelu a část na straně přístroje do sebe jednoduše zasunou a ihned „zaklapnou“, což je potvrzeno charakteristickým zvukem cvaknutí. Že nebyly správně aretovány obě části tělesa, se pozná také podle viditelného červeného kroužku okolo aretačního tlačítka. Je-li třeba zvýšit bezpečnost spojení, je k dispozici funkce zablokování: tlačítko se otočí o 90° a konektor se tím uzamkne. Mechanické komponenty aretace jsou skryty uvnitř konektoru, a tudíž bezpečně chráněny před poškozením.
 
Rozpojení je rovněž jednoduché a bezpečné. K uvolnění aretace stačí stisknout aretační tlačítko. To lze udělat dvěma prsty jedné ruky a snadno i za ztížených provozních podmínek. A stále a za všech okolností platí: data, výkon a signály jsou spolehlivě přeneseny.
 

Robustní a malý

 
Další výhodou konektoru Han-Yellock je jeho robustní konstrukce, a lze ho tudíž používat za náročných provozních podmínek, jako je velké kolísání teplot, prach a vlhkost, rázové a tahové zatížení. Malá konstrukční velikost vychází vstříc trendu miniaturizace ve strojírenství. Montážní těleso, tedy spodní díl krytu, je pouze nenápadný rámeček, který lze velmi snadno namontovat. Jeho uchycení má více variant, které na rozdíl od běžných šroubků a matic umožňují montáž i z jedné, přední strany. To dokážou kovové kolíky se závitem (až do tloušťky stěny 4 mm). Kryt se připevňuje čtyřmi masivními šrouby. Příruba a šroubové spoje jsou konstruovány tak, že konektor splňuje požadavky krytí IP67.
 

Flexibilita je povinnost

 
Flexibilita, kterou se vyznačuje konektor Han-Yellock, umožňuje také volbu montáže vložky podle potřeb zákazníka. Jestliže osazení vložky bylo dosud pevně dáno konstrukcí konektoru, který byl navržen jen pro montáž zepředu nebo ze zadní strany krytu, nyní je možné moduly Han-Yellock a izolační tělesa – vložky – namontovat z libovolné strany. To velmi usnadňuje přípravu montáže konektoru a nabízí široké použití již hotové, osazené a otestované kabeláže.
 
Tyto výhody lze využít i při chybné montáži. Místo zdlouhavé přestavby se např. při překroucení kabelového vývodu oprava provede pouze na krytu. Tyto změny lze dělat, aniž by se tahově nebo torzně zatěžovala kabeláž. Nová montáž vložky nebo kabeláže je snadná a rychlá. Kontaktové vložky a moduly lze z krytu vyjmout a znovu je zapojit pomocí jednoduchého nástroje, uloženého přímo v kabelovém krytu. Vložku lze namontovat ručně a bez použití nářadí. Při vypracovávání návrhu konektoru bylo v maximální možné míře eliminováno šroubování. Sortiment konektorů Han-Yellock začíná ve dvou velikostech tělesa a díky použití modulů Han-Yellock a Han Modular nabízí již od začátku širokou paletu výrobků pro přenos signálů a energie.
 
Frank Quast,
 
Obr. 1. Nový konektor Han-Yellock
Obr. 2. Konektor Han-Yellock kompaktní kontrukce je vhodný do náročných provozních podmínek
Obr. 3. Konektor Han-Yellock dovoluje snadnou přestavbu kabeláže