Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Grafické panely Magelis

Společnost Schneider Electric uvádí na český trh nejnovější modely grafických panelů Magelis, které svými grafickými a komunikačními funkcemi uspokojí náročné požadavky na vizualizaci automatizačních systémů.
 

Magelis XBT GT se vybarvil

První novinkou v řadě Magelis XBT GT je 3,8palcový model s barevným displejem. Řada byla rozšířena rovněž o dva modely s monochromatickým displejem. Tyto nejmenší panely jsou vybaveny analogovým displejem, což zlepšuje ovládací možnosti operátora. V oblasti komunikačních možností byly doplněny o jednu sériovou linku, rozhraní Ethernet a port USB. V současné době obsahuje řada Magelis XBT GT kompletní sadu panelů s dotykovým displejem o rozměrech 3,8", 5,7", 7,4", 10,4", 12,1" a 15". Díky kvalitním displejům s hloubkou barvy 64K v provedení TFT a 4K v provedení SNT panely této řady realisticky zobrazují grafické prvky a obrázky. Modely s monochromatickým displejem řady Magelis XBT GT mají k dispozici osm nebo šestnáct odstínů. Nejmenší zástupce je opatřen displejem s oranžovým a červeným podsvětlením, pětipalcové monochromatické modely mají efektní podsvětlení modré nebo bílé barvy. Dotykový displej je vždy analogový, což rozšiřuje možnosti ovládání. Samozřejmostí je i několikaúrovňové nastavení jasu a kontrastu.
 

Magelis XBT GK s klávesnicí i trackballem

V oblasti grafických panelů s klávesnicí přichází Schneider Electric se zcela novou řadou Magelis XBT GK (obr. 1). Tyto panely jsou kromě dotykového displeje vybaveny i funkčními klávesami, numerickou klávesnicí a trackballem. V první fázi byly uvedeny na trh modely s displejem velikosti 5,7" v monochromatickém a barevném provedení a desetipalcový panel s barevným displejem. Konstrukce panelů vychází ze stejného hardwaru jako řada XBT GT.
 
Procesní výpočty provádějí a rychlé odezvy zajišťují výkonné 64bitové procesory RISC a velká vnitřní paměť. Ta navíc umožňuje sbírat značné množství dat a použít mnoho aplikačních jazyků. Panely obsahují i záložní paměť SRAM o velikosti 128 kB nebo 512 kB, zálohovanou baterií. Paměť lze dále rozšiřovat s využitím karet CF (Compact Flash) až do velikosti 1 GB.
 
Panely Magelis XBT GT a Magelis XBT GK mají široké komunikační možnosti a dovolují připojit různé periferie. Základním vybavením jsou jedna nebo dvě sériové linky. Lze je použít jako RS-232C, RS-422 nebo RS-485. Další výhodou je rozhraní USB (jedno nebo dvě). Jeho prostřednictvím lze do panelů nahrávat vytvořený uživatelský program daleko rychleji než standardním sériovým rozhraním; tím se zkracuje doba vývoje. K uvedenému rozhraní je následně možné připojit další zařízení, jako jsou tiskárny, čtečky čárových kódů apod. Významnou novinkou je i možnost připojit nový řídicí systém Modicon M340.
 
Modely ve všech rozměrech jsou vybaveny nejen sériovými linkami, ale také rozhraním Ethernet Modbus TCP. Díky němu mohou uživatelé panelů Magelis XBT GT a Magelis XBT GK využívat zabudovaný server FTP pro snadný a rychlý přenos souborů nebo zabezpečené sdílení dat mezi až osmi panely. Další výhodou je zabudovaný webový server. Velmi praktická je funkce web gate, která umožňuje převést ovládání z panelu na jakékoliv PC zapojené v síti Ethernet. Na tomto PC lze pak zobrazovat stejné obrazovky jako na displeji panelu, a ovládat tak technologii i na dálku s využitím klasického počítače nebo notebooku, na kterém stačí mít pouze Internet Explorer.
 

Magelis XBT GTW – zvládne i Windows

Pro uživatele vyžadující operační systém Windows je určena další novinka – operátorské panely Magelis XBT GTW s dotykovým displejem, operačním systémem Windows XP a vylepšenou grafikou displeje. Podporují všechny funkce a možnosti, které již byly zmíněny u řad Magelis XBT GT a Magelis XBT GK. Další výhody poskytuje použití operačního systému Windows XP.
 
Operátorské panely Magelis XBT GT, Magelis XBT GK i Magelis XBT GTW lze připojit nejen k řídicím systémům společnosti Schneider Electric, ale i k PLC dalších výrobců. Podporována je většina nejpoužívanějších protokolů.
 

Vijeo Designer – překvapivě výkonný software

Přednosti uvedených panelů ještě znásobuje výkonný software Vijeo Designer, jehož nová verze 4.6 právě přichází na trh. S tímto nástrojem lze nyní programovat operátorské panely Magelis řad XBTG, GT, XBT GK, XBT GTW a také Magelis iPC. Nová verze obsahuje více než 4 000 připravených objektů, ale i nové objekty vektorového typu. Podporuje další druhy tiskáren, připojení panelů Magelis XBTGx nově i na sběrnici Fipway a DeviceNet. Velkým přínosem je možnost přenášet data pomocí disků flash (USB). Ke standardním vlastnostem softwaru Vijeo Designer patří využití vícenásobných oken, rozbalovacích oken a skriptů Java. Je ideálním prostředkem pro vytváření multijazyčných úloh; podporuje i češtinu. K ladění pomůže i zabudovaný simulátor a výkonná nápověda. Zdokonalena byla i správa alarmů a receptur, především díky exportním nástrojům.
 

Magelis XBT RT – malý, ale šikovný

Pro jednodušší úlohy je určena poslední novinka v nabídce společnosti Schneider Electric – panel Magelis XBT RT (obr. 2). Je opatřen 3,9" dotykovým semigrafickým displejem a funkčními klávesami. Disponuje jedním sériovými rozhraním a tříbarevným podsvětlením displeje. Podrobnější informace o celé nabídce operátorských panelů a iPC jsou uvedeny na www.extranet.schneider-electric.cz
 
Ing. Tomáš Knobloch,
Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
Zákaznické centrum
tel.: 382 766 333
fax: 382 515 820
 
Obr. 1. Operátorské panely Magelis XBT GK
Obr. 2. Semigrafický panel Magelis XBT RT