Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Grafické panely a PC Magelis pro průmysl

číslo 3/2005

Grafické panely a PC Magelis pro průmysl

Firma Schneider Electric trvale věnuje velkou pozornost oblasti operátorských rozhraní (HMI). V nabídce její značky Telemecanique lze najít kompletní sortiment těchto zařízení, která jsou nabízena na trhu pod obchodním názvem Magelis. Nedávno byla uvedena na trh nová řada operátorských panelů Magelis XBTG a rovněž nová průmyslová PC známá jako Magelis iPC.

Obr. 1.

Obr. 1. Výběr ze zatím desetičlenné řady operátorských panelů Magelis XBTG

Grafické panely Magelis XBTG

Řada Magelis XBTG dnes nabízí grafické dotekové panely v rozměrech od 5,7" do 12,1" (obr. 1). Moderní vzhled a pevná konstrukce, stejně jako technické parametry, řadí tyto panely mezi nejlepší na trhu. Všechny panely této řady jsou vybaveny minimálně jednou sériovou komunikační linkou (Modbus, Unitelway). Většina z deseti modelů je však dodávána v provedení zvaném multi-link. To znamená, že panel je schopen komunikovat současně třemi cestami, a to po dvou sériových linkách a Ethernetu. Pro ukládání dat je určena zabudovaná paměť o velikosti 4 až 8 MB, kterou lze dále rozšiřovat pomocí paměťových karet Compact Flash (CF). V nabídce jsou jak monochromatické panely s modrým nebo bílým podsvícením displeje, tak i barevné v provedení STN nebo TFT a rozlišením SVGA, schopné pracovat v rozsahu teplot od 0 do 50 °C. Jejich čelní panel má krytí IP65. V letošním roce budou na trh uvedeny další modely, a to s úhlopříčkou délky 3,8" a 15".

Obr. 2.

Obr. 2. Kompaktní průmyslový počítač Smart iPC

Panely Magelis XBTG jsou produktem využívajícím nejnovější informační techniku. Podporují zpracování multimediálních dat s integrovanou správou obrázků a zvuků. Lze v nich jednoduše vytvářet okna výstražných hlášení (alarms) či časových průběhů měřených veličin (trends) a animovat objekty. Pro zpracování informací je možné využít i skriptů napsaných v jazyce Java, což umožní např. vykonávat některé výpočty přímo v panelu a ulehčit tak procesoru v řídicím systému.

K programování panelů Magelis XBTG slouží výkonný grafický software Vijeo Designer. Jeho moderní uživatelské rozhraní s mnoha konfiguračními okny a bohaté knihovny již připravených objektů poskytují možnost snadno a rychle vytvořit úplný aplikační program. Vývojový software je schopen také generovat dokumentaci celého projektu, včetně křížových referencí proměnných a objektů. Jeho součástí je i plnohodnotný simulátor.

Obr. 3.

Obr. 3. Kompaktní průmyslový počítač Compact iPC

Kompaktní provedení Magelis iPC

V oblasti iPC čili průmyslových počítačů standardu PC, které lze také zařadit do kategorie operátorských rozhraní, je dosavadní nabídka modulárních iPC doplněna kompaktními modely. Jde o dvě řady. První z nich je řada Smart iPC (obr. 2), kompaktní bezdisková stanice bez ventilátoru s integrovanou pamětí typu flash (512 MB) s nainstalovaným systémem Windows XP nebo s Windows XP a run-time verzí SCADA softwaru Vijeo Look. Možné je také přidat další kartu CF. Dále má Smart iPC rozhraní Ethernet a dotykovou obrazovku a napájí se ze zdroje 24 V DC. Přístroje řady Compact iPC (obr. 3) jsou oproti tomu již plnohodnotné průmyslové počítače s diskovou pamětí 20 GB, standardní operační pamětí 256 MB, floppy a CD-ROM mechanikou a napájením 230 V AC. Obsahují jeden volný slot PCI, rozhraní Ethernet a opět dotykovou obrazovku. Dodávají se v několika variantách, vždy s nainstalovaným systémem Windows 2000 a nebo opět v cenově výhodné kombinaci se sofwarem SCADA Vijeo Look.

Ing. Tomáš Knobloch,
Schneider Electric CZ, s. r. o., marketing

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Středisko služeb zákazníkům - tel.: 382 766 333
http://www.schneider-electric.cz