Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Grafické a textové operátorské panely

číslo 10/2003

Grafické a textové operátorské panely

Obsáhlá rodina produktů

Firma Siemens je špičkový světový výrobce, který nabízí kompletní spektrum výrobků pro automatizační techniku (plně integrovaná automatizace). Simatic HMI je nedílnou součástí tohoto spektra, garantujícího jasné výhody při tvorbě projektů. Díky plně integrované automatizaci se daří zkrátit dobu potřebnou pro tvorbu a realizaci projektů.

Simatic HMI (Human Machine Interface – rozhraní „člověk-stroj„) je kompletní řada přístrojů pro operátorské řízení výrobních strojů a zařízení. Uživatel si může od jednoho výrobce vybrat jednoduché tlačítkové panely, mikropanely, mobilní panely, panely a multipanely nebo řízení výroby pomocí průmyslových panelových PC (obr. 3) s využitím vizualizačních programů ProTool/Pro a WinCC.

Moderní technická a programová řešení jsou vyráběna v různých provedeních a prodávají se za různou cenu. Jednotlivé typy se liší také otevřeností a možnostmi jejich rozšíření. Díky špičkové kvalitě jsou stovky a tisíce operátorských rozhraní Simatic využívány v rozmanitých aplikacích ve všech odvětvích průmyslu.

Obr. 1.

Mikropanely

Mikropanely jsou přizpůsobeny pro aplikace s mikrosystémy Simatic S7-200. Vyrábějí se ve dvou provedeních – s textovým nebo s dotykovým displejem. Textové mikropanely se konfigurují pomocí programu Step7-Micro/WIN pro Simatic S7-200. Pro mikropanely s dotykovým displejem (obr. 1) se tento základní program doplní rozšiřujícím programem TP-Designer.

Panely této kategorie jsou vhodné pro ovládání jednoduchých úloh, a to díky svým technickým parametrům i příznivé ceně.

Mobilní panely

Mobilní operátorské panely dovolují přímý pohled a přístup do ovládaných procesů z různých míst. V současné době se vyrábějí tři varianty mobilního panelu Mobile Panel 170. Ty umožňují spolehlivě a pohodlně ovládat výrobní zařízení pomocí membránové klávesnice a dotykového stínítka displeje. Mají integrovány bezpečnostní prvky – např. „kvitovací“ (tj. potvrzovací) tlačítko nebo tlačítko stop (volitelné). Všechny varianty jsou vybaveny standardními rozhraními (Profibus, MPI, sériové). Do průmyslových sítí se připojují jednoduše zasunutím konektoru (na propojovacím kabelu) do externího připojovacího boxu. Varianty Basic a Plus zajistí automatické připojení do obvodu nouzového zastavení a odpojení od něj bez nutnosti zastavit ovládanou technologii. Počet panelů v síti není omezen. Po připojení jsou panely automaticky inicializovány a mohou začít pracovat. Bezdrátové připojení do průmyslových sítí neumožňují současné normy – bezpečnostní funkce nelze zajistit bezdrátovým přenosem.

Panely je možné připojit k různým typům řídicích systémů. Stupeň krytí IP65, robustní konstrukce, malá hmotnost a ergonomický design je předurčují i pro práci v náročných průmyslových prostředích. Umožňují rychlé uvádění výrobního zařízení do provozu, minimalizují prostoje a zkracují dobu potřebnou pro servisní a údržbářské práce.

Mobilnímu operátorskému panelu Mobile Panel 170 byla na letošním veletrhu Amper 2003 udělena cena Zlatý Amper.

Obr. 2.

Panely

V této kategorii firma Siemens nabízí několik typů.

Textové panely
Prvním typem textových panelů je TD17, který je určen pouze pro zobrazení zpráv. Je vybaven prosvětleným LCD pro zobrazení 4 × 20 nebo 8 × 40 znaků (první číslo je počet řádků, druhé počet znaků na řádku). Je vybaven jednoduchou membránovou klávesnicí (sedm kláves) a standardními rozhraními (Profibus, MPI, sériové).

Druhým typem jsou textové operátorské panely (OP) pro ovládání výrobních zařízení. Jsou vybaveny prosvětleným LCD, standardními rozhraními a podle typu umožňují zobrazit 2 × 20, 4 × 20 nebo 8 × 40 znaků (obr. 2).

Řady 170 a 270
V řadách 170 a 270 jsou panely, které se úspěšně používají pro středně rozsáhlé úlohy. Jsou to grafické barevné nebo monochromatické panely, které se vyrábějí ve dvou provedeních: buď se stínítkem displeje citlivým na dotyk, nebo jako operátorské panely (OP) vybavené membránovou klávesnicí. Velikosti displejů jsou 5,7" nebo 10,4". Panely se vyznačují dlouhou životností. Při použití v prostředích s nebezpečím poškození se displej doplní ochrannou fólií, která se pomocí rámečku velmi jednoduše připevní k panelu. Standardní komunikační rozhraní (Profibus, MPI, sériové) jsou u všech těchto typů samozřejmostí.

Multipanely

Řady MP 270 a 370
Řady MP 270 a 370 jsou nabízeny v provedeních s dotykovým displejem nebo membránovou klávesnicí. Jsou určeny pro zobrazení a ovládání rozmanitých zařízení. Do multipanelů (MP) lze instalovat různé rozšiřující aplikace. Dovolují též integrovat několik automatizačních úloh – např. kromě vizualizace a ovládání je možné do nich instalovat i softwarový PLC – WinAC MP. Pro to, že neobsahují pevný disk a ventilátor, je lze použít v aplikacích, kde velké vibrace a prašnost neumožňují použít PC. Integrovaná rozhraní pro Ethernet, MPI, Profibus, USB a sériové rozhraní poskytují možnost realizovat centralizovanou správu dat a projektů na hlavním počítači. Standardní formát souborů (CSV) napomáhá při dalším zpracování dat s využitím běžných nástrojů (např. Microsoft Excel). Za pomoci softwaru Microsoft Pocket Internet Explorer, který je součástí dodávky, lze prohlížet dokumenty v HTML.

Obr. 3.

Robustní a kompaktní pro řízení strojů

Všechny typy panelů a multipanelů Simatic se vyrábějí se stupněm krytí IP65 (čelo panelu), dobrou elektromagnetickou kompatibilitou a extrémní odolností proti vibracím. Operátorská rozhraní Simatic jsou vhodná pro řízení strojů i ve velmi tvrdých průmyslových prostředích. Díky jejich malé montážní hloubce je lze velmi dobře použít i v rozváděčích, kde není mnoho prostoru.

Jeden konfigurační software

Simatic ProTool je program pro jednoduchou konfiguraci všech panelů a multipanelů Simatic, stejně tak jako aplikací na bázi PC s vizualizačním programem ProTool/Pro.

Program Simatic ProTool je dodáván ve třech různých variantách (ProTool/Lite, ProTool, ProTool/Pro), které umožňují jednoduše a efektivně konfigurovat panely bez potřeby hlubokých znalostí programování.

Jednou vytvořený projekt může být použit i v jiných panelech. Projekt lze pro jiný typ panelu konvertovat v několika málo krocích i v případě, že je třeba větší nebo menší rozlišení displeje. Projekt je automaticky přizpůsoben novému rozlišení. Práci vynaloženou při tvorbě jednoho projektu lze velmi dobře zhodnotit při tvorbě dalších projektů.

Otevřenost k jiným systémům

Navzdory důsledné integraci s ostatními komponenty Simatic mohou být panely i multipanely bez problémů připojeny i k řídicím systémům jiných výrobců. Pomocné ovladače umožňující připojit tyto řídicí systémy jsou standardně součástí dodávky panelů a multipanelů.

Panely využívají operační systém Microsoft Windows CE. Běžná hardwarová a softwarová rozhraní (např. karty CF, Ethernet, Profibus-DP, Visual Basic Scripts nebo uživatelské prvky Active X) garantují vysokou flexibilitu a otevřenost.

Celosvětové použití

Panely a multipanely Simatic jsou vybaveny pro použití v rozličných oblastech automatizace. V průběhu ovládání lze velmi jednoduše pomocí tlačítek přepínat mezi až pěti jazykovými verzemi včetně češtiny (lze též zvolit ruštinu a některé asijské jazyky).

Konfigurační software ProTool, včetně souborů přímé nápovědy a kompletní dokumentace, je dodáván v pětijazyčném kompletu (angličtina, němčina, francouzština, italština, španělština). Lze též objednat variantu určenou pro asijský trh. V jednom projektu je možné použít až 32 jazyků.

Pro všechny zákazníky je zajištěn celosvětový servis a technická podpora firmy Siemens.

Ing. Václav Kolbaba, Siemens s. r. o.,
divize Automatizace a pohony


Simatic, Simatic HMI, ProTool, ProTool/Pro, WinCC, Simatic S7-200, STEP7-Micro/WIN a TP-Designer jsou registrované ochranné značky.

Inzerce zpět