Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Naplnění vizí průmyslu 4.0 v oblasti strojírenské výroby předpokládá propojení výrobních strojů, a to nejen v jednom závodě nebo jedné firmě, ale globálně. V rámci takového internetu strojů bude možné automaticky sdílet informace o stavu strojů, výrobních možnostech a cenách. Výroba se bude moci přesouvat tam, kde to bude nejvýhodnější. K tomu jsou třeba jednotná rozhraní pro komunikaci mezi stroji, ale také mezi konstrukčními, technologickými a plánovacími systémy.
Sdružení německých výrobců obráběcích strojů VDW proto vyvinulo otevřené rozhraní umati (Universal Machine Tool Interface), určené k propojení obráběcích strojů s nadřazenými informačními systémy, které výrazně zjednodušuje digitalizaci a snižuje náklady na přechod na novou koncepci výroby i pro malé a střední podniky. Rozhraní bude představeno letos na veletrhu EMO v Hannoveru.
Ve společném stánku umati, který bude v hale 9, uvidí návštěvníci ukázku propojení minimálně stovky strojů od různých německých i zahraničních výrobců. Cílem je totiž to, aby standard umati získal co nejširší mezinárodní podporu. Proto je pro jeho premiéru mezinárodní veletrh EMO, celosvětově jeden z nejvýznamnějších v oboru, ideální příležitostí.
Rozhraní umati vychází z OPC UA a zaručuje, aby data z různých strojů od různých výrobců a s různými řídicími systémy měla stejnou komunikační strukturu a jednotný datový model. VDW je od léta 2018 členem sdružení OPC Foundation, které se stará o rozvoj a propagaci standardu OPC UA, a současně spolupracuje s německým sdružením výrobců strojů a zařízení VDMA, které je principiálním členem OPC Foundation a vydává oborově specifická doporučení, podle nichž je možné vytvářet pro různé typy strojů „slovníky“ stanovující význam jednotlivých parametrů.
Američtí výrobci obráběcích strojů mají vlastní standard MTConnect. Snahou vývojářů je, aby mezi konkurenčními standardy umati a MTConnect existovalo jednoznačné a otevřené rozhraní.
Mezinárodní veletrh obráběcích strojů EMO se v Hannoveru uskuteční ve dnech 16. až 21. září 2019. Digitalizace bude jedním z jeho nejdůležitějších témat. Celkový přehled o tématech digitalizace návštěvníci získají v samostatné přehlídce nazvané IoT ve výrobě. Vystavovatelé zde představí jednotlivé aspekty digitalizace, jako jsou zabezpečení dat a komunikací, analýza dat, průmyslové cloudové služby, dohled nad výrobními procesy, prediktivní údržba, využití umělé inteligence a strojového učení nebo management velkých dat.
Více informací zájemci získají na stránce www.emo-hannover.de.
(Bk)