Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Fúze Schneider Electric a American Power Conversion

číslo 12/2006

Fúze Schneider Electric a American Power Conversion

Společnosti Schneider Electric a American Power Conversion (APC) uzavřely definitivní smlouvu o fúzi, podle které Schneider Electric získá všechny akcie APC, jež jsou v oběhu. Kupní cena bude zaplacena v hotovosti a činí přibližně 6,1 miliardy USD. Správní a dozorčí rady obou společností jednají podle tiskové zprávy Schneider Electric ve shodě, fúzi již potvrdily a plně ji podporují.

Společnost APC s obratem přibližně 2 miliardy USD v roce 2005, zaměstnávající 7 600 pracovníků po celém světě, má silnou pozici především v oblasti malých a středních záložních zdrojů elektrického napájení (UPS). V několika posledních letech vykazovala neustálý růst zisku, ale ukazatel jejích operačních rezerv signalizoval možné těžkosti, způsobené problematickými investicemi do oboru velkých záložních zdrojů. V této oblasti trhu má naopak silnou pozici Schneider Electric, dodávající své UPS pod značkou MGE.

Pro Schneider Electric představuje fúze finančně mimořádně náročnou operaci, která se ale podle analytiků s velkou pravděpodobností do budoucna vyplatí.

Co přinese fúze zákazníkům obou firem? Na to analytici i samotní zákazníci odpovídají opatrným „uvidí se„. Je pravda, že spojení dvou velkých konkurentů mnohdy nebývá konečným uživatelům ku prospěchu. Ovšem jsou v něm skryty i potenciální výhody ve snazší dostupnosti produktů obou bývalých rivalů. V každém případě je třeba počítat s tím, že společnost Schneider Electric se zřejmě stane v oboru UPS světovou jedničkou.

Celá transakce ještě podléhá schválení valné hromady APC a současně je předmětem schvalování dohlédacích orgánů v USA i v EU. Dokončení celé operace se předpokládá v prvním čtvrtletí 2007.

(Bk)