Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Fotovoltaické panely pro přenosná zařízení

Společnost Sharp uvedla na trh nové monokrystalické fotovoltaické panely. Ve srovnání se svými předchůdci jsou panely LR0GC11 a LR0GC13 až o třetinu účinnější. První z nich, LR0GC11, má aktivní plochu 27 cm2 a dodává až 390 mW, menší panel LR0GC13 (na obrázku) má plochu poloviční a výkon do 180 mW.
 
Účinnosti přeměny dopadajícího světla na elektrickou energii až 16,5 % dosáhla společnost Sharp novou konstrukcí panelů. Všechny vodivé cesty se podařilo umístit uvnitř modulu, takže žádná nestíní aktivní plochu. Nijak se přitom nezměnilo redundantní připojení buněk, díky němuž je i při přerušení, např. zlomení jedné buňky, zachován plný výkon panelu. To je v mobilních zařízeních, kde mohou být panely vystaveny velkému mechanickému namáhání, zvláště důležité.
 
S novou konstrukcí se zlepšil i vnější vzhled panelů. Jejich plocha je zcela homogenní, bez přerušení vodivými pásky přívodů jednotlivých buněk. Konstruktéři si navíc mohou vybrat barvu panelů. Kromě základní antracitové barvy mohou být panely dodány i v jakékoliv jiné barvě. Barevná vrstva ovšem snižuje jejich účinnost, ale i v nejméně příznivém případě červené barvy je účinnost vyšší než u předchozí verze panelů.
 
Také rozměry a hmotnost panelů jsou menší. Tloušťka nových panelů je jen 0,65 mm. Díky možnostem různých barevných verzí a malým rozměrům je možné nové panely s výhodou použít i tam, kde je důležitý vzhled zařízení.
 
Sharp Microelectronics Europe, tel.: +49 180 507 35 07, e-mail: infosme@sharp.eu, www.sharpsme.com