Aktuální vydání

celé číslo

05

2023

MSV 2023

celé číslo

Fotovoltaické panely pro přenosná zařízení

Společnost Sharp uvedla na trh nové monokrystalické fotovoltaické panely. Ve srovnání se svými předchůdci jsou panely LR0GC11 a LR0GC13 až o třetinu účinnější. První z nich, LR0GC11, má aktivní plochu 27 cm2 a dodává až 390 mW, menší panel LR0GC13 (na obrázku) má plochu poloviční a výkon do 180 mW.
 
Účinnosti přeměny dopadajícího světla na elektrickou energii až 16,5 % dosáhla společnost Sharp novou konstrukcí panelů. Všechny vodivé cesty se podařilo umístit uvnitř modulu, takže žádná nestíní aktivní plochu. Nijak se přitom nezměnilo redundantní připojení buněk, díky němuž je i při přerušení, např. zlomení jedné buňky, zachován plný výkon panelu. To je v mobilních zařízeních, kde mohou být panely vystaveny velkému mechanickému namáhání, zvláště důležité.
 
S novou konstrukcí se zlepšil i vnější vzhled panelů. Jejich plocha je zcela homogenní, bez přerušení vodivými pásky přívodů jednotlivých buněk. Konstruktéři si navíc mohou vybrat barvu panelů. Kromě základní antracitové barvy mohou být panely dodány i v jakékoliv jiné barvě. Barevná vrstva ovšem snižuje jejich účinnost, ale i v nejméně příznivém případě červené barvy je účinnost vyšší než u předchozí verze panelů.
 
Také rozměry a hmotnost panelů jsou menší. Tloušťka nových panelů je jen 0,65 mm. Díky možnostem různých barevných verzí a malým rozměrům je možné nové panely s výhodou použít i tam, kde je důležitý vzhled zařízení.
 
Sharp Microelectronics Europe, tel.: +49 180 507 35 07, e-mail: infosme@sharp.eu, www.sharpsme.com