Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Fotoelektrické snímače pro průmyslovou automatizaci

číslo 8/2006

Fotoelektrické snímače pro průmyslovou automatizaci

Tento článek představuje „horké“ novinky z nabídky firmy Datasensor SPA, přední italské společnosti s celosvětovou působností v oblasti fotoelektrických snímačů a přidružených zařízení pro detekci, bezpečnost, měření a inspekci v průmyslové automatizaci (zpracovatelský průmysl, obalová a balicí technika, automatická manipulace, výroba automobilů).

Snímače série S10 pro náročné prostředí ve strojírenství a potravinářském průmyslu

Snímače série S10 (obr. 1) v praktickém a pevném pouzdru s konektorem M18 a s krytím IP69K mají garantovanou odolnost proti čištění vodními tryskami při teplotách dosahujících 80 °C a tlaku do 10 MPa. Jsou vhodné tam, kde je nezbytný častý a silný oplach, jako jsou např. tvářecí a tiskařská zařízení.

Obr. 1.

Obr. 1. Snímač S10 s krytím IP69K

Verze s pouzdrem z korozivzdorné oceli AISI 316L splňuje podmínky pro použití v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Materiál pouzdra, chromniklmolybdenová austenitická „chirurgická“ ocel, je odolný proti kyselinám obsaženým v potravinách i proti vysoké teplotě a tlaku při čištění výrobních zařízení, stejně jako proti saponátům a desinfekčním přípravkům. Snímače lze použít také v mycích linkách, v chemickém průmyslu nebo u zemědělských strojů a těžební techniky.

K dispozici je také speciální provedení snímače odolné proti butanon-methylethylketonu (MEK), rozpouštědlu používanému pro ředění barev, inkoustů, laků a lepidel.

Obr. 2.

Obr. 2. Laserové senzory S40

Snímací vzdálenost je nastavitelná na 10, 35 nebo 60 cm. Ohnisková vzdálenost je pevná (14 mm).

Rychlá a spolehlivá detekce malých objektů – laserové senzory S40

Počet instalovaných laserových fotoelektrických snímačů neustále roste, nejen pro velký výkon jejich světelného zdroje, ale také pro to, že díky malé divergenci světelného paprsku umožňují dosáhnout velkého rozlišení. Lze jimi např. měřit rozměry nebo identifikovat a rozlišovat malé objekty. Automatické balení, keramický a dřevařský průmysl a obecně automatické zpracování malých dílů často požadují rychlé a precizní řešení identifikace.

Společnost Datasensor se snaží předvídat požadavky zákazníků, a proto uvedla na trh laserové senzory S40 (obr. 2) s mnoha vylepšeními. Jde zejména o zvětšení maximální frekvence spínání z 1 na 4 kHz. Toto zlepšení redukuje dobu odezvy na 125 i zachování stejné cenové relace, jako měly předchozí srovnatelné typy snímačů.

Obr. 3.

Obr. 3. Světelné bezpečnostní závory SE4 – R ve verzi L (aktivní jednotka)

Díky malé světelné stopě a velké četnosti spínání jsou laserové senzory S40 zvláště vhodné pro detekci malých objektů při velké rychlosti posuvu a při garantované vysoké opakovatelnosti.

Světelné bezpečnostní závory SE4 – R s integrovanými odrazkami

Světelné závory SE4 – R představují spolehlivou a ekonomickou alternativu ke světelným závorám s dvěma aktivními jednotkami (přijímač – vysílač). Mohou snížit náklady a zkrátit dobu potřebnou k instalaci – kabelové rozvody se přivádějí jen k jedné aktivní jednotce. Ta je umístěna v pevném hliníkovém profilu. Pasivní jednotky jsou tvořeny odrazkami nebo nastavitelnými zrcadly. K dispozici jsou přímá verze a verze T a L (obr. 3). Verze T a L jsou určeny pro případy, kdy je třeba zajistit průchod polotovarů, krabic nebo palet chráněným prostorem, ale je nutné stroj zastavit, vstoupí-li do nebezpečného prostoru obsluha.

Výška chráněného prostoru je 500 mm a pracovní vzdálenost do 7,5 m pro přímou verzi nebo 3 m pro verze L a T.

Funkce jako manuální restart (stroj se nespustí bez zásahu operátora), potlačení a zpožděné potlačení sepnutí jsou volitelné pomocí přepínače v aktivní jednotce.

Verze L a T jsou vhodné tam, kde je třeba využít potlačení sepnutí v jednom nebo obou směrech.

Světelné závory SE4 – R splňují podmínky použití i pro ochranu pracovníků, zejména v robotizovaných buňkách, u strojů pro paletizaci a nakladačů v různých průmyslových odvětvích.

Tomáš Baštán,
Amtek, s. r. o.

Amtek, s. r. o.
Vídeňská 125
619 00 Brno
tel.: 547 125 570
fax: 547 125 556
e-mail: amtek@amtek.cz
http://www.amtek.cz