Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Fotoelektrická čidla Osiris XUBL značky Telemecanique

Fotoelektrická čidla Osiris XUBL značky Telemecanique

Fotoelektrická laserová čidla Osiris XUBL, pracující v režimu jednocestné světelné závory (thru-beam), jsou vyráběna ve standardním válcovém pouzdru o průměru 18 mm z plastu nebo korozivzdorné oceli. Pouzdro je opatřeno kabelem nebo konektorem M12. Výstup je tranzistorový, PNP nebo NPN.

Obr. 1.

Čidla Osiris XUBL jsou prioritně určena pro detekci předmětů především při manipulaci s materiálem, a to na vzdálenost až 100 m. Lze je však použít i pro detekci předmětů na velmi krátkou vzdálenost, v setinách milimetru. Čidla umožňují velmi přesnou detekci předmětu a jeho polohy.

Nastavení čidel Osiris XUBL je velmi snadné: uživatel zaměří předmět pomocí viditelného paprsku a stiskne tlačítko teach na přijímači. Tak může detekovat předměty o velikosti 3 až 4 mm na vzdálenost 100 m nebo 0,2 mm na vzdálenost do 30 cm. Druhý stisk tlačítka zpřesní zaměření paprsku natočením čočky vysílače. Toto zpřesnění se používá pro detekci malých předmětů na kratší vzdálenost. Po druhém stisknutí tlačítka teach je možné detekovat např. předmět o velikosti 0,05 mm na vzdálenost do 1 m nebo předmět o velikosti 1 mm do 15 m.

Různé varianty čidel XUBL umožňují jejich použití v různých úlohách. Čidla v kovovém pouzdru jsou určena do těžkých podmínek výrobních linek, plastové provedení lze využít při balení výrobků a nebo v montážních linkách. Díky úzkému, přesně zaměřenému paprsku je minimální nebezpečí interferencí při použití více čidel na jednom stroji. Čidla se na stroj upevňují pomocí standardních upínek z řady Global Detection, umožňujících přesnou a rychlou montáž a seřízení.

Schneider Electric CZ, s. r. o., tel.: 382 766 333, e-mail: info@cz.schneider-electric.com, http://www.schneider-electric.cz