Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Fórum automatizace 2019: Perspektivy a úskalí digitalizace

Na veletrhu Amper 2019 uspořádal časopis Automa Fórum automatizace. Živý program přednášek probíhal přímo na výstavní ploše pavilonu V, stánek 4.16. Mottem pátého ročníku této přednáškové akce byly Perspektivy a úskalí digitalizace. Přednášky byly uspořádány do tematických bloků:

Úterý 19. 3. 2019             Digitalizace, IoT a průmysl 4.0, digitální dvojčata

10:00

Představení konceptu digitálního dvojčete továrny Tecnomatix

Souhrnné přestavení možností softwarového řešení digitální továrny Tecnomatix firmy Siemens, které propojuje všechny výrobní disciplíny s výrobním inženýrstvím. A to od návrhu a plánování přes simulaci a ověřování až po samotnou výrobu a její řízení. Digitální továrna zobrazuje reálné výrobní procesy ve virtuálním prostředí.

(Lukáš Seďa, Ph.D., Axiom Tech)

10:45

Nástroje pro efektivní digitalizaci výroby

Střízlivý a racionální pohled na to, co se skrývá za některými slogany a módními termíny používanými v souvislosti s digitalizací výroby a koncepcemi průmyslu 4.0. Bude ukázáno, jak může pomoci programové prostředí Control Web a jak lze efektivně realizovat digitálně propojenou automatizaci výroby.

(Roman Cagaš, Moravské přístroje)

11:30

Síť NB-IoT a partnerská řešení

Představení a aktuální informace o síti NB-IoT společnosti Vodafone v ČR a v zahraničí. Benefity a možnosti sítě, příklady využití NB-IoT v praxi a partnerská řešení využívající NB-IoT.

(Pavlína Zemanová, Ladislav Reday, Vodafone Czech Republic)

12:45

Alquist: jak být lepší díky konverzační umělé inteligenci

Konverzační AI Alquist byla dvakrát za sebou oceněna v mezinárodní soutěži Amazon Alexa Prize.

(Jan Pichl, Petr Marek, FEL ČVUT v Praze)

13:30

SimONet, nástroj pro sběr, vizualizaci a analýzu dat technologiemi IoT

Patří internet věcí do světa průmyslu? Dokážou mladé technologie obstát v optice průmyslového vidění a najít si své místo vedle lety ověřených systémů a technologií?

(Petr Hasman, ZAT)

14:15

Nástroje pro vývoj systémů prediktivní údržby

Pro spolehlivý chod technických systémů i výrobních procesů je důležitá efektivní údržba. Matlab poskytuje skupinu nástrojů pro návrh, vývoj i nasazení systémů prediktivní údržby, které se opírají o statistickou analýzu, umělou inteligenci, modelování a simulaci systémů.

(Jaroslav Jirkovský, Michal Blaho, Humusoft)


 

Středa 20. 3. 2019            Strojové vidění a umělá inteligence

9:15

Učící se systémy při rozpoznávání obrazu v automobilovém průmyslu

Na příkladu reálného nasazení šesti nezávislých konvolučních sítí pro zpracování obrazu v automobilce ukazuje prezentace výhody a problémy využití tohoto typu klasifikátoru v průmyslové praxi.

(Otto Havle, FCC PS)

10:00

Zprovoznění robotické linky v digitální továrně Tecnomatix

Přestavení softwarového řešení digitální továrny Tecnomatix od společnosti Siemens zaměřené na robotizaci a automatizaci výroby pomocí softwaru Process Simulate s nástroji pro návrh layoutů robotických linek, off-line programování i virtuální zprovoznění, včetně simulace práce člověka i ve spojení s robotem.

(Lukáš Seďa, Ph.D., Axiom Tech)

10:45

Rozšířená realita pro programování kolaborativních robotů

Co je to rozšířená realita? Jaké jsou možnosti využití této technologie v průmyslu? Proč hledáme nové možnosti spolupráce s roboty? Jak v rozšířené realitě snadno naprogramovat robot? Proč to ještě není v průmyslu běžně využívané? Co je to ARCOR a k čemu na FIT VUT slouží?

(Vítězslav Beran, FIT, VUT v Brně)

11:30

Panelová diskuse: Digitalizace – a co lidé?

Digitalizace v průmyslu naráží na mnoho limitujících faktorů. K těm zásadním patří lidé, jak v pozicích, kde rozhodují o strategiích podniku, tak na výkonných, provozních a operátorských místech i v dělnických profesích. Jak podpořit digitalizaci a přiblížit ji lidem, o tom se bude hovořit v odborné diskusi.

(časopis Automa a jeho hosté)

                Robotizace a automatizace výroby

12:45

 

Mobilní kolaborativní robot – stará myšlenka – nový přístup

Kolaborativní roboty Techman Robot s integrovanou chytrou kamerou se dokážou pomocí kamery velmi přesně zkalibrovat do nové roviny během pár sekund. Robot je možné na univerzálním mobilním stojanu UMS převézt na druhé pracoviště a začít používat během pár minut.

(Václav Blahník, Zlín Robotics)

13:30

Pohľad na súčasnú priemyselnú robotiku

Predstavenie aktuálneho stavu v priemyselnej robotike základné skupiny robotov objavujúcich sa v priemyselnej výrobe, budúce koncepty, ako aj úlohy pre výskum v priemyselnej robotike. Bližišie budú predstavené aj silovo poddajné roboty a výzvy v oblasti mobilných manipulátorov.

(František Duchoň, Slovenská technická univerzita v Bratislavě)

14:15

Manipulační projekty – případové studie

Trend poslední doby nahrazovat lidskou sílu automatizačními řešeními se objevuje i v segmentu obráběcích strojů. Budou uvedeny případové studie automatizovaných obráběcích procesů. Zájemci si mohou přijít pro další informace do stánku Schunk – v hale V, stánek 5.09.

(Martin Tišnovský, Schunk)

15:00

CANopen & IoT; budoucnost CANopen FD

Nejnovější trendy a vývoj v oblasti CAN FD a praktické rady pro techniky, vývojáře a integrátory systémů (v angličtině).

(Reiner Zitzmann, ředitel CiA)

 

Čtvrtek 21. 3. 2019          Komunikace a informační systémy v průmyslu, automatizace 

10:00

Správa inženýrských dat a procesů v kontextu digitální továrny Tecnomatix

Chytrá infrastruktura vytvořená pomocí Teamcenteru integruje osoby, data, procesy a ostatní systémy a díky tomu poskytuje ucelené a správné informace napříč společností. Systém pro správu životního cyklu výrobku (PLM) Teamcenter řídí procesy celého životního cyklu produktu.

(Lukáš Seďa, Ph.D., Axiom Tech)

10:45

Týmová komunikace VOCOVO pro velkosklady a nekancelářské prostory

Viditelným prvkem jsou lehké a odolné náhlavní soupravy. Jde ale o mnohem víc. Systém VOCOVO inovativně řeší komunikaci týmů pomocí periferií pro komunikaci se zákazníky, detailních manažerských analýz pro optimalizaci a snadnou integraci do stávajících podnikových řešení.

(Petr Jarošík, Milan Zorník, Joyce)

11:30

Štruktúra a diagnostika priemyselných (OT) sietí pre I4.0

Prechod od sietí Profibus k Profinet, aktívna vs. pasívna diagnostika Profinet, uvádzanie do prevádzky a akceptačné testy, prítomnosť a budúcnosť ethernetových sietí OT.

(Ján Snopko, ControlSystem)

                 Chytrá infrastruktura

12:45

Průmyslové systémy v automatizaci budov

Řízení technických zařízení budov je dnes dobře pokryto konvenčními systémy pro chytré domácnosti. Kromě nich je možné použít i průmyslové řídicí a sběrnicové systémy. Masově využívané průmyslové systémy mají příznivou cenu a mohou poskytnout i funkční bezpečnost na jedné sběrnici s jedním řídicím systémem.

(Adam Sorokač, ifm electronic)

13:30

Chytré domy s instalací KNX

Mezinárodně normalizovaný stavebnicový systém inteligentních instalací zajišťuje uživatelům maximální pohodlí při vysoké energetické efektivitě. Použití tohoto systému zaručuje spolehlivost, dlouhou životnost, snadné rozšiřování o další funkce a nejvyšší bezpečnost komunikace při přístupech na dálku.

(Josef Kunc, KNX národní skupina ČR)

14:15

Předpověď výroby fotovoltaických systémů pomocí skyimageru

Představení různých typů předpovědí intenzity slunečního záření používané pro stanovení produkce fotovoltaických systémů. Předpověď slunečního záření je nezbytná při řízení bateriových systémů i při obchodování s energií z fotovoltaických elektráren. Kromě obvyklých typů predikce bude představena metoda nově vyvinutá na ČVUT UCEEB využívající snímkování oblohy v reálném čase.

(Vladislav Martínek, ČVUT UCEEB )

Pátek 22. 3. 2019             Odborné vzdělávání, studentské soutěže a start-upy

9:15

12:00

Odborné vzdělávání živě a neformálně

Diskusní a prezentační blok poskytne prostor k neformálnímu setkání učitelů automatizace se zástupci firem, které potřebují kvalifikované absolventy. Firma Teco a. s. zde představí své výukové projekty EDUtec a Foxee. Učitelé odborných škol budou předvádět zajímavé učební pomůcky.

(TECO)