Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Fórum automatizace 2018 hala V, stánek 4.18

Úterý, 20.3. 2018   Digitální transformace průmyslu

10:00

Národní centrum Průmyslu 4.0 – aktuální informace z digitální transformace českého průmyslu

Jak se vyvíjí Národní centrum Průmyslu 4.0 a spolupráce mezi firmami a vysokými školami. Prezentace aktuálních zkušeností z ČR i ze světa. (Roman Holý, NCP 4.0)

10:45

Platforma InTouch OMI pro operátorská pracoviště v digitálním věku

Zásadní novinkou v softwarové platformě Wonderware System Platform 2017 je vizualizační klient nazvaný InTouch OMI (Operations Management Interface), nastavující nová měřítka pro vizualizační aplikace kategorie SCADA/HMI. (Jaroslav Jarka, Pantek (CS))

11:30

Digitalizací s přehledem

Výrobní buňka 4.0 demonstrující základní principy konceptu průmyslu 4.0 a poradenský program Digimat. To jsou klíčové aktivity centra INTEMAC, které podporuje firmy při zavádění digitalizace. Výrobní buňka 4.0 umožňuje testovat a ověřovat dílčí řešení na bázi digitálních technologií. (Jiří Neužil, Intemac Solutions)

12:15

Control Web 8, programové prostředí pro digitalizaci průmyslu

Představení novinek osmé generace systému Control Web a možností realizace automatizačních řešení pro chytrou výrobu. (Roman Cagaš, Moravské přístroje)

13:00

Hloubková analýza výrobního procesu

Automatizovaná průmyslová výroba stojí na rozsáhlých, komplexních a často unikátních integrovaných systémech. Sběrem informací ze strojů a zařízení lze získat detailní přehled o skutečném průběhu výroby a skrytých souvislostech. Analýzou těchto dat je možné celý systém optimalizovat. (Tomáš Moser, ALEF NULA)

13:45

Servis Pro, kompletní nástroj pro zvyšování efektivity servisu

ServisPro je komplexní nástroj pro péči o zařízení v průběhu celého životního cyklu. Umožňuje proaktivní přístup, zvyšuje efektivitu poskytovaného servisu, napomáhá předcházet poruchám a v přehledné formě poskytuje informace o údržbě a stavu konkrétního zařízení. (Martin Číčel, ABB)

14:30

Selský rozum vs. umělá inteligence

Jsme přesvědčováni, že umělá inteligence na základně big dat nalezne optimální řešení. Platí toto tvrzení i pro průmyslové podniky? (Radim Adam, časopis Automa)

 

Středa, 21. 3. 2018                Automatizace, robotika a výrobní a montážní linky

10:00

Využití principu průmyslu 4.0 při vývoji robotických aplikací

Na příkladu reálně postavené aplikace pro osazování komponent bude představeno, jak jsou sbírána a zpracovávána data o produktu, procesu a technologii a jak jsou využívána v prostředí malosériové výroby. (Bohumil Čapek, Foxconn 4Tech)

10:45

Servisní robotika

Přednáška podá přehled o použití servisních robotů v zemědělství, průmyslu, armádě, záchranářských složkách atd. s orientací na rozvoj v oblasti dronů.
(
doc. František Duchoň, STU Bratislava)

11:30

Školení a semináře o měření při průmyslové údržbě

Měření při údržbě pohonů – Nástroje preventivní a prediktivní údržby – Kvalita elektrické energie a její vliv na výrobní zařízení – Základy termovizního měření – Základy kvality elektrické energie a jejího měření – Měření průmyslovým osciloskopem. (Jaroslav Smetana, Blue Panther)

13:00

Výzvy v měření a testování při vývoji výkonových měničů založených na technologii SiC a GaN (v angličtině)

Současný vývoj vysoce efektivních výkonových měničů malých rozměrů a malé hmotnosti vyžaduje použití polovodičů typu WideBandGap (polovodiče s velkou šířkou zakázaného pásu). Přednáška představí běžné měřicí procesy používané během vývoje výkonových měřičů a osvětlí požadavky na měření. (Thomas Rottach, Rohde & Schwarz)

14:15

Správným směrem v oblasti měření těsnosti a funkčnosti

Přehled jednotlivých zařízení pro měření těsnosti a funkčnosti při použití média vzduch. Představení novinky ZEDeco s integrovaným OPC UA, která je kompatibilní s průmyslem 4.0. (Pavel Straka, Zeltwanger)

15:00

Nový hráč na trhu automatizuje nanášení tepelně vodivých past

Pro dokonalé výsledky při automatickém nanášení tepelně vodivých materiálů je klíčová volba správného zařízení. Díky dlouholetými zkušenostem s manipulací s tekutinami může společnost Graco nabídnout kompletní sortiment zařízení pro nanášení tepelně vodivých past. V přednášce bude představen celý sortiment a zkušenosti firmy.
(
Jaroslaw Antoniuk, Graco)

 

Čtvrtek, 22. 3. 2018              Automatizace a měřicí technika ve výrobních provozech

10:00

Získejte přehled a kontrolu nad spotřebou energií

Pokročilé řešení pro měření, monitoring a řízení spotřeby energií založené na analýze, optimalizaci a predikci spotřeby nejen ve výrobě, ale i v mnoha jiných oblastech s využitím vlastní průmyslové IoT platformy, infrastruktury a umělé inteligence. (Pavel Vrba, Foxconn 4Tech)

10:45

Revoluční teploměr iTherm TrustSens

Kompaktní teploměr iTHERM TrustSens TM371 pro potravinářský a farmaceutický průmysl. Senzor vyniká plně automatickou funkcí samokalibrace, která umožňuje sledovat měření teploty v hygienických a aseptických aplikacích bez přerušení procesu. (Dalibor Prokel, Endress+Hauser)

12:15

Elektřina jako surovina v průmyslové výrobě

Vlastnosti elektřiny ovlivňující výrobu, kvalitu výrobků i finance. Co obsahuje hloubkový audit kvality elektrické energie, Audit spotřeby a úspor – mapa úspor a Audit elektrických pohonů (Jaroslav Smetana, Blue Panther)

13:00

1. Představení italské Asociace pro automatizaci a mechatroniku AIdAM (Fabio Giacobbi, Camozzi Automation)

2. Multitechnologický přístup Commozzi

Rozdílné technologie k nalezení různorodých řešení: pneumatické, proporcionální a elektrické (Petr Brabenec, Commozzi Automation)

13:45

(60 min)

Měření kvality stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je nejdražší energie používaná v průmyslu a jeho kvalita (podle ISO 8573: částice, vlhkost, olej) má mnohdy zásadní vliv na efektivitu a kvalitu výroby. Možnosti automatizace úpravy a měření stlačeného vzduchu. Vyvracení zažitých mýtů. (Stanislav Bernard, Vladimír Maier, Karel Pánek, Jan Zatloukal, BEKO Technologies)

15:00

Měření a řízení chemických, potravinářských a biotechnologických procesů

Nová dvoudílná monografie poskytuje široký přehled odborných informací z oblasti měření procesních veličin a řízení technologických procesů. Je určena technickým pracovníkům v různých odvětvích a poslouží i odborné veřejnosti a studentům technických škol. (Karel Kadlec, VŠCHT Praha)

 

Pátek, 23. 3. 2018  Vzdělávání pro moderní průmyslovou výrobu

10:45

Soutěž pro studenty středních škol Stříbrný píst 2018
V mezinárodní soutěži Stříbrný píst soutěží středoškoláci ve znalostech průmyslové automatizace a pneumatických systémů. Ukázka uceleného konceptu vzdělávacích modulů pro výuku průmyslové automatizace – online kurzy SMC eLearning, simulační software autoSIM a výukové moduly z programu SMC Training. (
Jiří Zavřel, SMC)

11:30

Řízení pomocí Foxtrotu

Ukázka využití PLC systémů při výuce automatizační techniky na střední škole.

(Lukáš Cach, Vít Řehák, Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky, Hradec Králové)