Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

FOR ARCH – vše pro stavění

Letošní mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se bude konat ve dnech 15. až 19. září (úterý až sobota) v areálu PVA Expo Praha v Letňanech (http://forarch.cz, www.abf.cz). Bude to již 26. ročník největší a nejnavštěvovanější akce svého druhu v ČR. Veletrh For Arch každoročně představuje novinky ze stabvebnictví a souvisejících oborů. Své zastoupení zde mají přední výrobci, dodavatelé, řemeslníci, ale také investoři, developeři a zástupci dalších profesí. Veletrh je příležitostí pro prezentaci výrobků a služeb českých firem ve srovnání s mezinárodní konkurencí. Nomenklatura veletrhu For Arch je velmi široká a představuje průřez všemi oblastmi stavebnictví (financování a realizace staveb, stavební řemesla a technologie, stavební materiály a výrobky, stavební stroje, stavební konstrukce, vybavení staveb a budov).

 
Tento ročník se zaměří na snižování energetické náročnosti budov. Součástí veletrhu je i bohatý doprovodný program. Souběžně s veletrhem For Arch proběhnou další specializované veletrhy.
 
For Therm (šestý ročník), veletrh zaměřený na vytápění, alternativní zdroje energie, vzduchotechniku a klimatizaci, na zdroje tepla, vytápěcí systémy, ohřev užitkové vody, obnovitelné a alternativní zdroje energie, centrální vysávání včetně nezbytné měřicí a regulační techniky. Letošní ročník bude zaměřen na efektivnost vytápění.
 
For Wood (desátý ročník) s podtitulem „vše o dřevostavbách“ bude zaměřen na využití dřeva pro stavby. Návštěvníci se zde budou moci poučit o tom, jak správně navrhnout funkční dřevěnou budovu, jak vybrat vhodný materiál z bohaté nabídky na trhu a jaké technologie lze pro zhotovení dřevostaveb použít. Veletrh reaguje na rostoucí poptávku veřejnosti po tomto typu staveb.
 
Bazény, sauny & spa (desátý ročník) je veletrh, jehož tématem jsou bazény, koupací jezírka, sauny a jejich technologie. Zaměřen bude především na provozovatele akvaparků, veřejných bazénů, koupališť, zástupce komunální sféry, představitele asociací a svazů, projektanty, architekty, provozovatele hotelů, penzionů, sportovních center a na odborná média. Zájemci zde najdou bohatou přehlídku bazénů a jejich zastřešení, saun a vířivek. S rozvojem center spa a wellness se specializovali i architekti a designéři, kteří nyní musí předložit optimální plán a navrhnout interiér, který splňuje provozní požadavky současného náročného klienta.
 
For Waste & Water (desátý ročník) je veletrh techniky recyklace, nakládání s odpady, technologie vody, čištění a ekologie. Nabízí prostor pro představení běžných výrobků a tradičních technologií, ale i novinek v oblastech komunálních služeb, nakládání s odpady, recyklace a výroby produktů z recyklovaného materiálu. Jeho tématem je i vodárenství, včetně čistíren odpadních vod, úpravy pitné vody, vodoinstalatérství, rovněž čištění a úklid, ale i ekologie a ochrana životního prostředí.
 
FSDays 2015 (sedmý ročník) je mezinárodní veletrh nejnovějších trendů v oboru protipožární a zabezpečovací techniky, systémů a služeb. Věnován je především integrovaným systémům budov a inteligentního bydlení. Představí se tu výrobci, dovozci a distrubutoři bezpečnostní techniky, kteří jsou zaměřeni hlavně na odborné návštěvníky veletrhu (B2B). Tato kontraktační část veletrhu má označení FSDays Business.
 
Tematika souběžně probíhajících veletrhů se vhodně doplňuje a lze předpokládat, že každý z návštěvníků si najde své téma, které ho zaujme.
 
Trendem současné doby je integrované řízení chytrých domů – způsoby a techniky, které umožňují vzájemnou komunikaci a předávání dat mezi různými podsystémy, jejich snímači a akčními členy. Z mnoha vzájemně sdílených dat lze získat potřebné informace pro komfortní a úsporné řízení domů, pro jejich bezpečnost a pohodlí uživatelů. Právě tento integrující pohled je velmi významným přínosem komplexu stavebních veletrhů. Lze očekávat, že i letos budou ve veletržním areálu PVA v Letňanech prezentovány produkty a služby významných firem, aktivních v oborech s přívlastky smart, chytrý, inteligentní – tedy dodavatelů techniky a technologií chytrých domů a jejich řízení.
Ladislav Šmejkal
 

Obr. 1. Výstaviště PVA v Praze-Letňanech bude v polovině září hostit stavební veletrh For Arch