Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Fóliové klávesnice z Tesly Jihlava

Automa 3/2000

(Bk)

Fóliové klávesnice z Tesly Jihlava

Obr. 1.

Tesla Jihlava je tradiční český výrobce fóliových klávesnic. Již mnoho let je dodává na české i zahraniční trhy. Levné, kvalitní a variabilní fóliové klávesnice z Tesly zajišťují komunikaci mezi zařízením a uživatelem v mnoha oborech techniky. Jsou zvláště vhodné tam, kde lze klasické spínací prvky aplikovat jen obtížně: ve vlhku, v prašném nebo agresivním prostředí.

Klávesnice jsou vyráběny ve standardním provedení i na zakázku v malých sériích. Uživatel si může zvolit tvar kláves, jejich barvu a popis. Hmatníky mohou být ploché nebo tvarované s vloženou kovovou žabkou. Klávesnice může mít různá zakončení a délky vývodů podle požadavků zákazníka. V klávesnicích mohou být i průhledná okénka pro zabudování displeje nebo signalizačních svítidel s LED. Samozřejmostí je možnost volit kód spínání: maticový, v řadách nebo spínání jednotlivých kláves. Přímo do klávesnice lze zabudovat i součástky SMD (LED, rezistory apod.). Materiálem, z něhož je čelní plocha klávesnice vyrobena, může být polyester nebo polykarbonát. Na volbě materiálu závisí odolnost klávesnice proti vlivu chemikálií. Tesla Jihlava pro klávesnice používá výhradně kvalitní materiály renomovaných firem (3M, AUTOTYPE apod.).

Z dalších komponent vyráběných firmou Tesla Jihlava, které mohou nalézt uplatnění v automatizační technice, lze jmenovat např. konektory HYPCON (dříve FRB) s hyperboloidními kontakty. Tyto konektory spolehlivě fungují i v náročných podmínkách a za působení vibrací. Splňují i přísné podmínky pro použití ve vojenských aplikacích.

Jiným typem konektorů dodávaných Teslou Jihlava jsou obdélníkové konektory s plochými kontakty. Tyto konektory pro nízké, střední i velké výkony odpovídají IEC 603-2 a DIN 41 612 a nesou certifikační značku UL.

V sortimetu jihlavské Tesly jsou i další typy konektorů: koaxiální SMA, SMS či SAP, samořezné konektory na ploché kabely, speciální kruhové konektory atd.

Nedílnou součástí zajištění vysoké kvality výrobků je kromě mnohaleté tradice a průběžné inovace výrobků také důsledné řízení výrobních procesů podle ISO 9001.