Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Festo má nové sídlo

číslo 8/2006

Festo má nové sídlo

V pátek 23. června vpodvečer bylo slavnostně oficiálně otevřeno nové reprezentativní sídlo společnosti Festo, spol. s r. o. Jeho uvedením do provozu začala nová etapa působení společnosti Festo AG & Co. KG na českém trhu, jehož historie započala v roce 1968. Až do roku 1990 se výrobky značky Festo dostávaly na náš trh prostřednictvím obchodních zastoupení. V roce 1990 vznikla společnost Festo, spol. s r. o., se sídlem v areálu v ulici Pod Belárií v Praze-Modřanech, která se velmi rychle stala vedoucí firmou v oboru průmyslové pneumatiky a automatizace na trhu v ČR. Svědčí o tom např. tyto údaje: v roce 2005 společnost obsluhovala asi 3 000 aktivních zákazníků a jejími 70 školicími programy prošlo na čtyřech školicích pracovištích přibližně 780 frekventantů. Výmluvný je i údaj o počtu zaměstnanců: zatímco v roce 1990 jich bylo 21, v současné době společnost zaměstnává 56 lidí.

Obr. 1.

Obr. 1. Ve vestibulu budovy návštěvníky upoutá např. elektropneumatický manipulátor Lipo

Společnost Festo AG & Co. KG je rodinná firma, dodnes plně vlastněná a také řízená německou rodinou Stollů. Všech jejích 56 zastoupení ve 176 zemích světa však funguje jako samostatné ekonomické jednotky a na investice, např. právě vybudování vlastního sídla, si musí samostatně vydělat a tím je ekonomicky zdůvodnit. Zastoupení v ČR, mateřskou firmou hodnocené v rámci regionu bývalé východní Evropy jako nejlepší, není v tomto ohledu výjimkou.

Jedním z prvních kroků k novému sídlu byl nákup pozemku o rozloze více než 20 000 m2 v roce 2002. O tři roky později, poté, co 16. června 2005 položil každý z tehdejších 54 zaměstnanců do základů stavby svůj základní kámen, začaly vlastní stavební práce a za pouhých 47 týdnů stála moderní třípodlažní budova s podlahovou plochou 3 224 m2, kterou oživuje více než 47 km různých kabelů.

Dispozičně, technicky i esteticky je budova na špičkové úrovni a skýtá vše, co ke skutečně efektivní práci potřebují jak zaměstnanci, tak zejména zákazníci společnosti. Pamatováno je i na ty, kdo nejsou ve světě automatizace zrovna profesionály: v prostorném vstupním vestibulu v přízemí jsou umístěny interaktivní prezentační panely a modely automatizovaných soustav, kde si malí i velcí mohou pohrát se systémy osvětlujícími funkce snímačů a akčních členů. V určitém věku je totiž manipulační automat, který podá balíček bonbonů Lipo, možná tím nejlepším prostředkem k probuzení zájmu o techniku (obr. 1). Zákazníci dále v přízemí najdou kanceláře technické podpory, útvarů prodeje a fakturace, sklad, prodejnu a dílnu pro výrobu automatizačních celků a sestav.

Obr. 2.

Obr. 2. Nová budova společnosti Festo, spol. s r. o., z ptačí perspektivy

První patro z velké části patří oddělení vzdělávání a seminářů. Učebny vybavené nejmodernější didaktickou technikou nabízejí vynikající podmínky pro práci lektorům vzdělávacích programů i jejich účastníkům. Na teoretickou výuku zde bezprostředně navazuje praktická činnost na výukových panelech. U firmy Festo ostatně nejde o nic nového, neboť takto jsou koncipována všechna její vzdělávací zařízení.

V posledním patře je jídelna pro zaměstnance i účastníky vzdělávacích programů. Dále je zde umístěn počítačem řízený systém ovládající technická zařízení budovy spolu s výkonnými topnými i chladicími zařízeními systémů vytápění, větrání a klimatizace, vše odpovídající nejvyšším současným standardům v této oblasti techniky.

Vybudování vlastního sídla je pro společnost Festo, spol. s r. o., logickým milníkem na cestě jejího vývoje, odpovídajícím jejímu postavení i prestiži značky Festo na trhu v ČR. Budovu stojící v Praze 4, na křižovatce Modřanské ulice s ulicí Československého exilu, je skutečně nesnadné přehlédnout (obr. 2).

(Festo, spol. s r. o.)