Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Extrémně rychlý pohon s ozubeným řemenem

číslo 3/2004

Extrémně rychlý pohon s ozubeným řemenem

Firma Festo je odborníkům dobře známa především jako dodavatel pneumatických pohonů. Pneumatické pohony mají mnoho výhod – díky robustní konstrukci snesou velké zatížení, dokonce i přetížení, a k dispozici je široká nabídka různých velikostí a provedení. Jsou ale aplikace, v nichž je nutné dát přednost elektrickému pohonu. Je to především tam, kde je potřebný rychlý nárůst síly, velká tuhost a přesnost pohybu.

Obr. 1.

Proto má firma Festo v sortimentu i elektrické pohony. Jedním z nich je elektrický pohon s ozubeným řemenem DGE-RF (viz obr.). Je k dispozici v pracovní délce až 5 m. Díky rychlosti až 10 m/s umožňuje realizovat velmi krátké pracovní cykly. Jeho chod je velmi tichý, sotva slyšitelný, přitom je to zařízení velmi odolné proti vnějším vlivům. Hladkost chodu je zajištěna speciálním válečkovým vedením s minimálním třením. I životnost tohoto pohonu stojí za zmínku: 10 000 km bez nutnosti mazání, a po této době stačí jednoduše, bez demontáže pohonu, doplnit olej do rezervoárů.

Zatímco servopneumatické pohony jsou vhodné pro přesnosti přibližně 0,2 mm, elektrickým pohonem s ozubeným řemenem lze dosáhnout přesnosti 0,1 mm. Pro ještě přesnější pohyby je nutné použít např. servomotor a pohybový šroub. Tato kombinace je ovšem podstatně dražší, náročnější na montáž i choulostivější na údržbu.

Festo, s. r. o., e-mail: info_cz@festo.com, http://www.festo.cz

Inzerce zpět