Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Expozice systémů CNC firmy Mitsubishi na MSV 2007 v Brně

Expozice systémů CNC firmy Mitsubishi na MSV 2007 v Brně

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně uvede společnost Mitsubishi Electric ve spolupráci s firmou AutoCont Control Systems vlastní expozici systémů CNC.

Vývoj systémů

Mitsubishi Electric již několik desetiletí patří mezi světovou špičku ve vývoji a výrobě systémů CNC. Proto rovněž v letošním roce přichází s novinkami, které uzavřou základní inovační cyklus produktové řady, jenž byl zahájen přibližně před třemi roky. Na začátku tohoto cyklu se společnost Mitsubishi zaměřila zejména na systémy určené pro nejnáročnější úlohy a klíčové zákazníky (Mazak, Mori Seiki, Citizen atd.). V loňském a letošním roce se cílem zájmu stala zvláště low-cost řešení, stroje s menším počtem os, systémy pro retrofity starších zařízení a obecně speciální zákaznická řešení pro menší výrobce.

Tab. 1. Parametry systémů CNC řady M700

Typ

Systém pro frézku

Systém pro soustruh

720M

730M

750M

720L

730L

750L

Maximální počet os (osy NC+osy PLC+vřetena)

6

16

12

16

Maximální počet os NC

6

16

12

16

Maximální počet vřeten

2

4

2

4

Maximální počet interpolovaných os

4

8

4

8

Maximální počet pomocných os (MR-J2-CT)

4

Maximální počet kanálů

1

2

4

Nejmenší zadaná hodnota

0,1 µm

1 nm

0,1 µm

1 nm

Při vývoji všech systémů se vycházelo z tradičních atributů, kterými se CNC Mitsubishi vyznačuje. To je vysoká spolehlivost, mnoho nadstandardních funkcí v základní výbavě, stejný způsob programování pro všechny řady CNC a především vysoký výkon za přijatelnou cenu. Z hlediska konfigurace systému preferuje firma Mitsubishi komplexní dodávky CNC spolu s pohony, což zjednodušuje a zpřehledňuje oživení, diagnostiku i servis. V některých případech je však možné dohodnout i použití komponent jiného výrobce (např. vřetena), je-li to technicky řešitelné.

Posilování pozice ve střední Evropě

Svým tradičním zákazníkům, jimiž jsou světové koncerny Mazak, Mori Seiki, Citizen a další, dodává společnost Mitsubishi nejen řízení CNC a pohonnou část, ale rovněž se podílí na vývoji a dodávkách dalších vybraných komponent. Při zaměření na tyto dodávky koncovým výrobcům (OEM) byla v minulosti potlačována vlastní obchodní značka Mitsubishi. V poslední době je však stále patrnější snaha rozšiřovat spolupráci i s menšími partnery ve středoevropském regionu. Proto společnost Mitsubishi Electric poprvé v historii připravuje ve spolupráci s firmou Autocont Control Systems vlastní expozici CNC na MSV Brno 2007 v pavilonu V, stánek 48. Většímu využívání jejích produktů u lokálních výrobců by rovněž měla napomoci implementace národních jazykových prostředí u nových systémů CNC a zejména zřízení servisního centra CNC pro střední Evropu (firma AutoCont Control Systems).

Tab. 2. Parametry systémů CNC řad E60/68

Typ

Systém pro frézku

Systém pro soustruh

E60M

E68M

E60L

E68L

Maximální počet os (osy NC+osy PLC+vřetena)

5

8

5

8

Maximální počet os NC

3

4

3

4

Maximální počet vřeten

1

2

1

2

Maximální počet interpolovaných os

1

4

1

4

Maximální počet pomocných os (MR-J2-CT)

3

4

3

4

Maximální počet kanálů

1

2

1

2

Nejmenší zadaná hodnota

1 µm

0,1 µm

1 µm

0,1 µm

Ze systémů střední třídy bude na MSV 2007 v Brně vystavován nový systém CNC střední výkonové třídy M70 (obr. 1). Mezi nejvýkonnější patří systémy CNC řady M700, navržené pro nejnáročnější úlohy s pětiosým velmi přesným obráběním. Jeho parametry jsou uvedeny v tab. 1. Pro ekonomická řešení jednoduchých strojů jsou určeny systémy CNC řady EZ-Motion E60/E68 s vynikajícím poměrem ceny a výkonu (tab. 2).

Výběr systému CNC

Rostoucí tlak na cenu stroje nutí výrobce k neustálému hledání produktů s co nejlepším poměrem výkonu a ceny. Toto hledisko má tím větší váhu, čím větší je podíl ceny systému CNC na konečném výrobku. Pro výrobce strojů sice znamená zařazení dalšího možného dodavatele CNC zvýšené počáteční náklady na vývoj, nicméně rozšíření nabídky se může z obchodního hlediska ukázat výhodné, zejména jde-li o renomovaného výrobce. Společnost Mitsubishi Electric se navíc snaží tyto negativní jevy (zvýšené vstupní náklady) kompenzovat mnoha nadstandardními výhodami, jako jsou např. uživatelské příručky v českém jazyce, bezplatná technická podpora, včetně možnosti oživení prvního prototypu zdarma, zhotovení programů PLC, zapůjčení zkušebních sad atd.

Ing. Petr Pustowka,
AutoCont Control Systems, spol. s r. o.

Obr. 1. Systém CNC střední výkonové třídy M70

Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde