Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Přední expert na jadernou bezpečnost a na ruskou jadernou technologii VVER Michail Bykov přednášel ve dnech 28. až 31. května na čtyřech českých univerzitách na téma Bezpečnost ruských jaderných projektů a technologie VVER po Fukušimě. Michail Bykov je zástupcem šéfkonstruktéra v ruské společnosti OKB Gidropress, která vyvíjí a vyrábí zařízení pro jaderné elektrárny založené na technologii VVER. Společnost je jedním ze tří členů Konsorcia MIR.1200, které se pod vedením české společnosti Škoda JS ucházejí o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Při svých přednáškách se Michail Bykov zaměřil na hlavní technické a konstrukční problémy, které vedly k tragické nehodě ve Fukušimě. Zároveň podrobně vysvětlil přednosti bezpečnostních systémů technologie VVER (vodo-vodní energetický reaktor). Představil unikátní kombinaci aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, které jsou nastaveny tak, aby zajistily bezproblémový chod elektrárny při úplné ztrátě elektrického napájení a zabránily úniku radioaktivity následkem, tornáda, zemětřesení, pádu letadla či jiných nehod.
V České republice je technologie VVER expertům známa, čeští a ruští odborníci na jadernou energetiku a strojírenství spolupracovali při výstavbě a provozu JE Dukovany a prvních dvou bloků JE Temelín. „Znalost technologie VVER je pro Českou republiku samozřejmě obrovskou výhodou. V případě vítězství Konsorcia MIR.1200 v tendru nebude potřeba rozsáhlých investic do vzdělávání pracovníků a bude zajištěn bezproblémový a plynulý provoz a servis elektrárny,“ poznamenal během diskuse Michail Bykov.
Konsorcium MIR.1200 navázalo sérií přednášek Michaila Bykova mimo jiné na existující dohodu o vzájemné spolupráci v oblasti vzdělávání a výzkumu s Vysokou školou báňskou v Ostravě a na dlouhodobou spolupráci konsorcia, společnosti Škoda JS, se Západočeskou univerzitou v Plzni.
(ed)