Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Evropskou cenu roku za energeticky úsporný projekt získal český Siemens

Prestižní Evropskou cenu pro energetické služby v kategorii Nejlepší projekt energetických služeb v komerčním sektoru za rok 2009 získal tým českých inženýrů za energeticky úsporné řešení využité v závodě na výrobu elektromotorů společnosti Siemens v Mohelnici. Díky úspěšnému projektu závod uspořil více než 50 % roční spotřeby energie na vytápění, ohřev teplé vody a výrobu technologické páry. Současně pomohl významně snížit emise CO2.
 
Evropskou cenou pro energetické služby jsou každoročně oceňovány mimořádné počiny při rozvoji energetických služeb v Evropě. Zástupci společnosti Siemens ocenění převzali 13. září 2010 v Bruselu v rámci Evropského dne energetických služeb, kterého se zúčastnila také Connie Hedegaardová, eurokomisařka pro ochranu klimatu. Porota složená z mezinárodních expertů ocenila mohelnický projekt především pro výši dosažených úspor energie, pozitivní dopad na životní prostředí a vliv na rozvoj energetické efektivnosti v soukromém sektoru.
 
V rámci oceněného projektu byla v mohelnickém výrobním závodě optimalizována výroba a distribuce tepla. Zakázka v hodnotě 44,5 milionu korun smluvně garantuje úsporu minimálně 31 % z původních celkových ročních nákladů na teplo, což představuje 14,1 milionu korun. Doba návratnosti celé investice činí pouhé tři roky.
 
Pro technologické účely byly instalovány tři vyvíječe páry. Výrobní haly jsou nyní vytápěny teplovzdušnými plynovými jednotkami, teplá voda se připravuje lokálně v plynových zdrojích přesně podle potřeby. Všechna nově instalovaná zařízení jsou řízena systémem Siemens Desigo PX s dispečerským pracovištěm vybaveným vizualizačním rozhraním, díky němuž mohou zodpovědní pracovníci na monitoru sledovat aktuální stav i průběhy teplot v čase, spotřebu energií a vody, informace o provozu či alarmní hlášení v libovolné z více než padesáti budov v areálu závodu. Přehled o spotřebách energií zajišťuje monitorovací systém EMC (Energy Monitoring a Controlling).
 
Siemens byl v posledních několoika letech za energeticky úsporné projekty oceněn již několikrát. V roce 2006 získal cenu za Nejlepší energeticky úsporný projekt pro budovy v majetku města Berlín a toto ocenění obhájil i o rok později energeticky úsporným projektem krytého bazénu Brigittenau ve Vídni. V rámci České republiky obdržel v roce 2006 ocenění Energetický projekt roku za úspěšnou revitalizaci areálu psychiatrické léčebny Kosmonosy.
(Siemens, s. r. o.)
 
Obr. 1. Předávání ceny za Nejlepší projekt energetických služeb v komerčním sektoru (zleva: Radim Kohoutek, ředitel útvaru energetických služeb společnosti Siemens, eurokomisařka pro ochranu klimatu, paní Connie Hedegaardová a Gunnar Liehr, reprezentant Evropského sdružení poskytovatelů energetických služeb)