Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

Evropská simulační konference na Kypru

Pro toho, kdo intenzivně nežije simulací systémů na počítačích v Evropě, není lehké se v organizacích těchto odborníků vyznat. ECMS je už dávno symbol pro mezinárodní konference, tedy zkratka, pod kterou se skrývá jejich plný název European Conference for Modeling and Simulation, ale současně je to i zkratka slov European Council for Modelling and Simulation, což je „nezávislé fórum evropských akademiků a praktiků zaměřených na výzkum, vývoj a aplikace modelování a simulace“ (an independent forum of European academics and practitioners dedicated to research, development, and applications of modelling and simulation). Ve světě zastřešuje simulaci systémů organizace vzniklá před více než půl stoletím pod názvem Simulation Councils (SCi), později přejmenovaná na Society for Computer Simulation (SCS) a poměrně nedávno znovu přejmenovaná na Society of Modelling and Simulation (SMS), přičemž ve vývoji jejích jmen vystupovalo ještě slovo International, které se k tomu druhému i třetímu názvu připojovalo, když aktivita organizace přesáhla hranice USA (nezapomeňme, že mimoameričtí odborníci v oblasti simulace jsou a hlavně byli co do počtu ve srovnání se situací v USA v obrovské menšině). Fórum ECMS je autonomním členem této mezinárodní organizace, a tak se lze setkat i s oficiálním oznámením, že ECMS plní v SMS roli „SCS European Council“.
 
Název ECMS pro konference však existuje až od roku 2005, když před tím šlo o konference nazvané ESM (European Simulation Multiconference). A kromě fóra ECMS ještě existuje Eurosim, což je Federace evropských simulačních spolků, z nichž většina má úzké vztahy s mezinárodní společností SMS, takže Eurosim a ECMS spolupracují (o kongresu Eurosim si lze přečíst zprávu [KINDLER, E.: Kongres Eurosim 2007 v Lublani. Automa, 2008, roč. 14, č. 1, s. 50]).
 
V loňském říjnovém čísle časopisu Automa [KINDLER, E.: Úspěšná mezinárodní konference o počítačové simulaci v Praze. Automa, 2007, roč. 13, č. 10, s. 67] bylo uvedeno, že letošní konference ECMS – přesněji a oficiálně 22ndEuropean Conference on Modeling and Simulation ECMS 2008 – byla naplánována do hlavního města Kypru Nikósie. Tam se konala ve dnech 3. až 6. června. Ujala se jí technická část (School of Engineering) Kyperské univerzity (University of Cyprus) a většina akcí konference se uskutečnila v novém univerzitním kampusu, umístěném poměrně daleko od města ve velmi nehostinné krajině podobné poušti, v níž zatím jen několik moderních, esteticky i prakticky vynikajících univerzitních budov dává tušit krásu a útulnost kampusu, až budou všechny budovy a prostranství mezi nimi dostavěny.
 
Lze říci, že struktura konference byla tradiční, a to nejen co se týče mnohých názvů sekcí, ale i jejich zodpovědných vedoucích a někdy i přednášejících. Podobně jako na dřívějších konferencích, konkrétně ECSM 2007 konané v Praze a ECSM 2006 konané v Bonnu, byly i na Kypru sekce zaměřeny na simulaci v průmyslu, na použití agentového paradigmatu, na simulaci komplexních systémů, inteligentních systémů, transportních systémů a finančně-ekonomických procesů, na nové metodologie, vizualizaci a na aplikace ve virtuální realitě. A podobně jako na zmíněných minulých konferencích, i tentokrát byly problémy s orientací v sekcích – není přece nic zvláštního, když si příspěvek říká o zařazení v pěti sekcích, neboť přináší novou metodu aplikovanou na inteligentní logistický podsystém v průmyslovém objektu, přičemž model je implementován pomocí výpočetních agentů. Poprat se s takovými „potížemi“ se však stává rutinní složkou simulační profese, která právě stále více reflektuje syntézu různých hledisek v realitě okolo nás, a tím i v jejích modelech. Obvyklá sekce studentských příspěvků se tentokrát „smrskla“ na jediný titul a také překvapila úplná absence témat souvisejících s fuzzy přístupy.
 
Na konferenci bylo nabídnuto 144 příspěvků, z nichž bylo přijato 86. Přítomných účastníků bylo 174 z 34 zemí (a to nejen evropských – kromě osmi účastníků ze Severní Ameriky a dvou z Jižní Ameriky přijelo i deset specialistů z Asie, tři z Afriky a dva z Austrálie). Zajímavé bylo, že celé setkání bylo proponováno jako multikonference, přičemž kromě konference ECMS měly paralelně probíhat ještě konference HPCS (přesně: The 2008 High Performance Computing & Simulation Conference HPCS 2008) a ASMTA (přesně: 15thInternational Conference on Analytical and Stochastic Modelling Techniques and Applications ASMTA 2008). Podobně byly organizovány i již zmíněné multikonference v Bonnu a v Praze. Hrubé závěry je možné formulovat jako jisté rozšíření oblasti simulace, resp. zájmu o ni – kromě použití modelů implementovaných na počítačích (tedy hlavně osobních počítačích, popř. pracovních stanicích) se nabízejí z jedné strany multiprocesorové superpočítače a z druhé strany mentální modely, k jejichž zvládnutí by měly v zásadě stačit techniky předpočítačové matematiky. Překvapující je ovšem skutečnost, že ASMTA se z multikonference vytratila, zatímco konference HPCS měla na svých vlastních zasedáních 45 příspěvků; a tak se zdá, že v simulaci systémů se názory vracejí tam, kde už byly v minulém tisíciletí, totiž k závěrům, že předpočítačové techniky se se simulací míjejí a že snaha o jejich vzkříšení byla jen akademickou módou. Superpočítání naproti tomu v dalším vývoji ignorovat nelze, avšak samo je dosud ve stadiu jakéhosi embryonálního vývoje, kdy řeší vlastní vnitřní problémy multiprocesorových struktur a programovacích technik, nenabízí určité univerzální techniky, metody a paradigmata a je efektivně využíváno jen v několika omezených a vymezených oblastech.
 
Pro účastníky konference byl vydán sborník o 600 stránkách a kompaktní deska. Další informace lze získat na internetové adrese http://www.scs-europe.net/conf/ecms2008/. Příští konference ECSM je plánována do Madridu na 9. až 12. června 2009.
Evžen Kindler