Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Evropská komise uvedla do provozu systém varovné výstrahy

Členové Evropské komise a zaměstnanci jejího ředitelství budou brzy dostávat do svých mobilních telefonů lokalizované výstražné zprávy. A to díky aplikaci, která upozorní na možné nebezpečí v podobě požáru v budově, podezřelého zavazadla či hrozícího útoku. Nový výstražný systém EUWARN byl spuštěn 11. září 2019 v Bruselu za přítomnosti komisaře Günthera Oettingera, prezidenta Fraunhoferova institutu prof. Dr. Reimunda Neugebauera a výkonného ředitele společnosti Turm solutions GmbH Ortwina Neuschwandera. Systém EUWARN vyvinul Ústav pro otevřené komunikační systémy Fraunhoferova institutu na základě podnětu společnosti Turm solutions. Je založen na systému KATWARN, což je systém výstrahy veřejnosti, který již několik let úspěšně funguje v Německu a Rakousku.

„Bezpečnost našich zaměstnanců a návštěvníků je mou nejvyšší prioritou. Teroristické útoky v Bruselu byly výjimečnou událostí, avšak jeden incident nám již ukázal, jak zranitelní jsme. Aplikace EUWARN je novým interním výstražným systémem, který nám dovoluje spojit se s našimi pracovníky v Bruselu a Lucemburku. Další místa budou následovat. Systém je navržen tak, aby umožnil ostatním institucím EU jej v budoucnosti rovněž využívat,“ uvedl Oettinger. Ředitelství Evropské komise pro bezpečnost vydává varovná hlášení v němčině, angličtině a francouzštině. Na rozdíl od varovných oznámení pro veřejnost se tyto zprávy týkají výhradně prostor budov Evropské komise a budou prozatím zasílány pouze jejím zaměstnancům. Soustava bude později napojena na systém výstrahy veřejnosti KATWARN, který je vybaven bezplatnou aplikací, která je (podle situace v konkrétní zemi) již dostupná nebo je ve fázi testů před zpřístupněním. „Všichni návštěvníci prostor sídla Evropské komise pak budou dostávat upozornění a oznámení prostřednictvím systému KATWARN,“ doplnil Neuschwander. 

Systém KATWARN

Systém KATWARN je využíván německými autoritami v oblasti bezpečnosti. Vydává výstrahy v podobně zpráv SMS již od roku 2011 a od roku 2012 je k dispozici také jako aplikace do chytrých telefonů. To, co činí systém KATWARN unikátním, je přesnost jeho lokalizační funkce. Systém zasílá výstrahu pouze do míst či budov, ve kterých příslušné nebezpečí hrozí. V roce 2017 byl v Rakousku spuštěn systém KATWARN/Austria, který je se soustavou v Německu propojen. Fraunhoferův institut bude v zastoupení společnosti Turm solutions systém KATWARN nadále aktualizovat, např. rozšířením výstrah prostřednictvím veřejných reklamních ploch, digitální signalizace v prostředcích veřejné dopravy i palubních počítačů osobních automobilů a také v rámci adaptace systému na standard bezdrátové komunikace 5G. Společnost Turm solutions dodává systém KATWARN na evropský i mimoevropský trh.

(jh)