Evropská komise schválila akvizici společnosti VA Tech

číslo 7/2005

Evropská komise schválila akvizici společnosti VA Tech

Evropská komise schválila nabídku společnosti Siemens na převzetí rakouské firmy VA Technologie AG (VA Tech). Po uzavření transakce bude Siemens vlastnit 97,15 % akcií této společnosti. Nákupní cena se odhaduje přibližně na 1 miliardu eur. Z konkurenčních důvodů neodsouhlasili evropští regulátoři hospodářské soutěže fúzi obchodní jednotky VA Tech zabývající se hydroenergetikou do společnosti Siemens, a Siemens proto ihned zahájí proces prodeje této jednotky.

Tržby jednotek firmy VA Tech zaměřených na metalurgii, přenos a rozvod energie a infrastrukturu, které budou integrovány do firmy Siemens, přesáhly v loňském roce tři miliardy eur. V těchto třech oblastech je zaměstnáno téměř 13 000 lidí. Jednotka zaměřená na hydroenergetiku dosáhla v roce 2004 tržeb ve výši téměř 900 milionů eur a měla kolem 3 000 zaměstnanců.

Obchodní jednotky firmy VA Tech zaměřené na infrastrukturu se spojí se společností Siemens Rakousko. Fúzí vzniká největší rakouský dodavatel elektrotechnického vybavení, systémů a služeb pro průmysl, stavebnictví, komunální infrastrukturu a IT služby. Obchodní jednotku Voest Alpine Industrieanlagenbau (VAI), která je součástí VA Tech, Siemens začlení do své divize Projekty a služby pro průmysl (I&S). Zatímco firma VAI se doposud soustředila na vývoj technických řešení pro mechanickou část továren na zpracování železa, ocele a hliníku, divize I&S se zabývala jejich elektrotechnickým vybavením. Díky fúzi se tak obě oblasti spojí v rámci jedné společnosti. Společnost zabývající se přenosem a rozvodem energie (T&D) firmy VA Tech bude integrována do divize Přenos a rozvod energie společnosti Siemens (PTD).

Po uzavření akvizice se očekává výkup všech akcií zbývajících menšinových vlastníků společnosti VA Tech a vyloučení jejích cenných papírů z obchodování na burze.
[Tisková zpráva Siemens, s. r. o., 14. července 2005.]

(ed)