Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

EVOC představuje jednodeskový počítač PC/104 s procesorem Atom

Společnost EVOC uvádí na trh první jednodeskový počítač standardu PC/104 na světě, který je založen na platformě Intel NetBook. Nejde o první počítač společnosti EVOC vybavený čipovou sadou Intel® 945GSE, který byl vyvinut původně pro segment malých notebooků s nízkou spotřebou. Poprvé je však toto řešení použito v počítači v provedení SBC (Single Board Computer), kde jsou všechny komponenty integrovány v základní desce, které odpovídá standardu PC/104.
 

Výkonem a spolehlivostí vyhovuje vojenským požadavkům

 
Počítač typu 104-1812CLD2N pracuje s procesorem Intel® Atom™ N270, jehož energeticky úsporná verze se spotřebou pouhé 4 W umožňuje provoz bez ventilátoru ve velkém rozsahu teplot (–40 až +85 °C), což je u vestavného počítače vynikající parametr. Díky tomu má tento produkt velmi široké použití, např. v armádě, zdravotnictví, strojích CNC, telekomunikacích, dopravě atd. Počítač je vybaven rozhraním LVDS, VGA, SSD a dvěma porty LAN.
 
V základní konfiguraci má počítač integrovanou paměť DDR kapacity 512 MB, kterou lze zvětšit na 1 GB. Systém odolává přetížení 3,5 g a střední doba do poruchy (MTTF) je 50 000 h, takže vyhovuje i přísným vojenským požadavkům. Integrovaná grafická karta čipové sady Intel® 945GSE podporuje duální zobrazení prostřednictvím portu VGA a osmnáctibitového dvoukanálového rozhraní LVDS.
 

Rozhraní pro ukládání dat a připojení k síti

 
Co se týče úložiště dat, je počítač vybaven rozhraními SATA, PATA a podporuje karty Compact Flash (CF). Vzhledem k tomu, že pro podporu rozhraní SATA nejsou používány žádné „přemosťovací“ čipy, má toto řešení velmi výhodný poměr ceny k výkonu. Základní deska podporuje karty CF prostřednictvím rozhraní IDE a port PC/104 je přístupný prostřednictvím sběrnice ICH7-M. Kromě dvou grafických portů a rozhraní pro úložiště je počítač vybaven také množstvím dalších portů I/O.
 
Vynikající síťovou konektivitu má počítač díky dvojici čipů RTL8111C zapojených do slotu PCI-E sběrnice ICH7-M. K dispozici jsou tak dva výkonné ethernetové porty s přenosovou rychlostí 1 Gb/s. Počítač dodávaný ve verzi zabezpečené proti rušení (anti- interference) zajišťuje maximálně spolehlivou datovou komunikaci odolnou proti elektromagnetickému
rušení.
 

O společnosti EVOC

 
EVOC Intelligent Technology Co. je jedním z předních výrobců průmyslových a vestavných (embedded) počítačů. Má v nabídce více než 1 500 typů výrobků, zahrnujících pasivní počítače, moduly ETX/ /Com-Express, procesorové karty plné i poloviční velikosti (full-size, half-size), jednodeskové počítače o velikosti 3,5" i 5,25", desky EPIC, průmyslová panelová PC, pracovní stanice, počítače standardu PC/104, karty Compact PCI, síťové prvky a odolné notebooky. Poskytuje také služby výrobcům strojů a zařízení (OEM, ODM). Jako společnost s tzv. high-tech zaměřením dodává EVOC velmi spolehlivé produkty a hotová řešení pro nejrůznější oblasti použití, jako je bankovní sféra, energetika a elektronika, ochrana životního prostředí, herní průmysl, výrobní sféra, zdravotnictví, letectví a kosmonautika, telekomunikace nebo dopravní systémy.
 
Obr. 1. Jednodeskový počítač standardu PC/104 s procesorem Intel® Atom™ N270