Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Ethernetový přepínač pro distribuční sítě

Společnost Advantech představila nový ethernetový přepínač EKI-4654R, navržený v souladu s normou IEC 61850-3 a určený speciálně pro řízení distribučních sítí. Přepínač (switch) je velmi odolný proti rušení elektromagnetickým polem, a může proto bez problémů pracovat jako součást automatického řízení distribučních sítí elektrické energie.
 
Přepínač má 24 portů 10/100Base-T a dva sloty 1000Base-T SFP. Je vybaven dvěma vstupy napájecího napětí 100 až 240 V AC nebo 100 až 240 V DC, a lze jej tedy připojit ke dvěma nezávislým zdrojům, a tak zajistit redundanci napájení. Navíc lze využít dvojité připojení komunikační linky, takže může být několik přepínačů zapojeno do kruhu a při poruše jednoho z nich probíhá komunikace náhradní cestou.
 
Kromě standardních protokolů Spanning Tree (STP) a Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) podporuje EKI-4654R také proprietární ultrarychlý protokol X-Ring (Advantech), garantující zotavení za dobu kratší než 10 ms. Navíc je k dispozici funkce Dual X Ring, která přepínači umožňuje plnit funkci rozbočovače pro již existující síť X-Ring, takže uživatel potřebuje pro připojení redundantního kruhu jen jediný přepínač.
 
EKI-4654R má mnoho vlastností důležitých pro zamýšlené použití v distribučních sítích: zabezpečení IP a MAC, QoS, zrcadlení portů, sledování (snooping) IGMP, zasílání SNMP trapů a nebo e-mailů prostřednictvím SMTP. Pro uživatelský přístup je podporována autentifikace z centralizovaného serveru RADIUS.
 
Popsaný přepínač je pasivně chlazený, o velikosti 1U, s připojením kabeláže ze zadní strany a s čelním panelem s LED. Rozsah pracovních teplot je –40 až + 85 °C.
AutoCont IPC a. s., tel.: 549 210 948, www.autocont-ipc.cz, e-mail: marek.cermak@autocont-ipc.cz