Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
V rámci modernizace polské železnice byl v kritickém úseku centrálního koridoru (Centralna Magistrala Kolejowa) dlouhém přibližně 100 km instalován sledovací systém, který umožňuje nezávisle lokalizovat projíždějící vlakové soupravy. Sledovací systém je součástí rozsáhlého telematického systému, který řídí pohyb souprav v koridoru.
Kritický úsek trati byl rozdělen na části dlouhé přibližně 2 km a na jejich rozhraní byly umístěny stanice obsahující detektory, které umožňují určit směr a rychlost pohybu soupravy, počet náprav a další parametry. K propojení těchto stanic bylo využito původní sdělovací vedení z kroucených dvoulinek (twisted pair), na kterém pracují ethernetové SHDSL extendéry DDW-220 (obr. 1). Ethernetový extendér je univerzální zařízení pro budování rychlých spojů využívajících metalické vedení. Obsahuje dva modemy SHDSL (Single-pair High-speed Digital Subscriber Line) a čtyřportový ethernetový přepínač (switch).
Modemy využívají připojení SHDSL.bis s kódováním TC--PAM (Trellis Coded – Pulse Amplitude Modulation) level 32, které umožňuje komunikační rychlost až 5,7 Mb/s na běžné kroucené dvoulince (obr. 2). Díky dvěma vestavěným modemům lze extendéry řetězit bez ztráty komunikační rychlosti, což umožňuje jednoduchou instalaci podél liniových staveb, jakými jsou i železniční tratě (obr. 3). Protože jsou sledovací stanice vzdáleny 2 km, lze po celé délce 100 km udržet komunikační rychlost 5,7 Mb/s.
Pro tento projekt je rovněž důležitá odolnost extendérů DDW-220, neboť stanice jsou umístěny přímo u trati v neklimatizovaných rozváděčích. Přístroj DDW-220 může pracovat v rozsahu teplot od –40 do +70 °C, spolehlivě pracuje při napájecím napětí od 16 do 60 V DC. Všechna komunikační rozhraní jsou galvanicky oddělena a vybavena dvoustupňovými přepěťovými ochranami.
Projekt byl realizován v roce 2008. Od té doby uvedla společnost Westermo na trh další model ethernetového extendéru: DDW-225, který umožňuje i budování kruhových sítí jak na straně ethernetového rozhraní, tak na straně linky SHDSL (obr. 4). Unikátní je možnost volby protokolu redundantního ethernetového kruhu. Westermo využívá vlastní protokol FRNT (Fast Recovery of Network Topology), díky němuž je zotavení přenosu po přerušení kruhu mimořádně rychlé: komunikace je obnovena do 20 ms bez ohledu na počet uzlů v kruhu. Lze však použít i standardní protokol RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol), který podporuje většina zařízení na trhu.
Zotavení linky SHDSL je rovněž mimořádně rychlé: přenos je obnoven v plné rychlosti již po 1 s. Extendér DDW-225 navíc poskytuje diagnostické funkce, které dovolují průběžně monitorovat přenosovou rychlost a při jejím poklesu vydat prostřednictvím alarmů varování.
Využití ethernetových extendérů Westermo se neomezuje jen na propojení řídicích systémů. Velmi častým příkladem použití je „last mile video“, připojení vzdálené kamery běžným metalickým vedením při zachování možnosti přenosu živého obrazu v dostatečném rozlišení.
Jakékoliv technické i obchodní informace o průmyslových ethernetových extendérech a dalších produktech pro průmyslové komunikační sítě si zájemci mohou vyžádat v libovolné kanceláři společnosti FCC průmyslové systémy.
Obr. 1. Ethernetový SHDSL extendér DDW-220
Obr. 2. Závislost komunikační rychlosti DDW--220 na vlastnostech vedení
Obr. 3. Využití ethernetového extendéru pro komunikaci podél liniové stavby
Obr. 4. Využití DDW-225 v kruhové redundantní síti