Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Estetické ovládací terminály

Automa 6/2000

Gustav Holub

Estetické ovládací terminály

Na strojírenském veletrhu v Hannoveru letos zjara byly firmami Keba a Siemens představeny netradičně konstruované přenosné ovládací terminály kruhového tvaru.

Obr. 1.

Inteligentní terminál pro dvouruční ovládání typu Ketop 808 firmy Keba se kromě kruhového tvaru vyznačuje také účelně vyřešenou a pohodlnou obsluhou. Ovládací terminál využívá operační systém Windows CE a počet jeho ovládacích tlačítek je, díky použití dotykového displeje, zmenšen na nezbytné minimum (obr. 1). Držadlo na spodní straně terminálu zmírňuje únavu ruky při déletrvajícím držení a popř. poslouží jako podpěra při odložení přístroje na pult.

Díky kruhovému dvouplášťovému pouzdru, zapuštěným obslužným prvkům a speciálnímu zavěšení displeje je terminál Ketop 808 velmi robustní a vhodný pro průmyslové provozy. Přístroj byl podroben rázovým a pádovým zkouškám, přičemž bylo zjištěno, že bez následků vydrží pád z výšky 1,5 m na tvrdou podlahu. Všechny zabezpečovací obvody jsou navíc provedeny dvojmo. Terminál se dodává buď se standardním vizualizačním softwarem, nebo – při dodávce větších sérií – je programován v jazyce Visual Basic nebo Visual C. Prostřednictvím příslušného výstupu lze terminál připojit k počítači pracujícímu pod operačním systémem Windows NT. Potřebný výpočetní výkon je zajišťován procesorem Intel StrongArm a operační pamětí s kapacitou až 64 MB. Rychle změnit program anebo uložit větší množství dat lze také pomocí rozhraní RS-232.

Terminál Ketop 808 je možné vybavit myší, ovládací páčkou nebo ručním elektrickým ovládáním, potenciometrem nebo spínačem na klíček. Zásluhou flexibilní výbavy je přístroj vhodný pro široké spektrum aplikací při mobilní obsluze strojů všeho druhu.

Obr. 2.

Obdobný ruční terminál typu Sinumerik HT6 firmy Siemens je svým zaměřením poněkud specializovanější. Zařízení o průměru 290 mm a hmotnosti asi 1,5 kg má krytí IP54 a pracuje při teplotě od 0 do 45 °C. Má monochromatický displej typu STN s úhlopříčkou 5,7". Napájí se napětím 24 V DC. Plní současně funkce operátorského terminálu a programovacího přístroje. Programátor může řízený stroj přímo na místě obsluhovat i programovat. Terminál HT6 je vhodný pro numerické řídicí systémy Sinumerik 810D, 840D a 840Di a pro programovatelné automaty řady Simatic. Vybírat lze z pěti jazykových verzí v hlavních evropských jazycích. Programování strojů je usnadněno přehledně uspořádaným ovládacím polem s barevnými vyvýšenými tlačítky (obr. 2). Grafický displej zobrazuje všechny provozní stavy, hlášení a skutečné hodnoty. Pomocí rozhraní pro PC, provedené podle požadavku uživatele, lze do terminálu snadno a rychle zavádět specifické aplikace i aktualizovat systémový software a přístroj na dálku diagnostikovat. Terminál HT6 je možné kombinovat s jinými operátorskými terminály téže typové řady. Z bezpečnostních důvodů má přístroj tlačítko nouzového vypnutí a dvě dvoukanálová tlačítka pro potvrzení příjmu výstražných hlášení. Ve spojení s odpovídajícími bezpečnostními obvody lze s terminálem HT6 zajistit nezbytnou ochranu obsluhujícího personálu i stroje.