Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

EPLAN – soubor konstrukčních dat pro automatizaci budov

Kmenová data jsou něco jako olej pro motor. S nimi běží vše mnohem snadněji a lépe. Projektanti ušetří mnoho času, jestliže mohou využít již předem připravená konstrukční data neboli makra a nemusí je tvořit od úplného začátku. Od verze 2.8 rozšiřuje firma EPLAN soubor maker o makra pro automatizaci budov, která jsou dostupná zdarma a doplňují obsáhlou nabídku komponent v databázi EPLAN Data Portal. 

Nová verze platformy EPLAN 2.8, která bude dostupná v září 2018, by neměla uniknout pozornosti odborníků na řízení v oblasti topení, větrání a klimatizace. Eplan poprvé nabídne makra se schématy systémů pro automatizaci budov, která výrazně zjednodušují pracovní procesy při projektování. Tato makra zahrnují kompletní schémata, která mohou být okamžitě použita v konkrétních projektech. Mohou to být schémata P&I i vývojové diagramy zařízení pro nasávání venkovního vzduchu, standardizované ventilační techniky, ochlazovačů vzduchu atd. Tato makra mohou být použita pro množství různých projektů. 

V současnosti podporované normy

Uvedená tzv. okénková makra budou dodávána zdarma ve formátu EPLAN. Navíc Eplan brzy spustí webové stránky s jejich specifikacemi. Stránková makra, která mj. zahrnují logické funkce a regulační smyčky, jsou v souladu s aktuálně platnou normou ČSN EN ISO 16484-3 a německými směrnicemi VDI 3813 a 3814. Uživatelé z oblasti domovní automatizace tak mohou s těmito kmenovými daty pracovat výrazně rychleji. Odhaduje se, že úspora času při kreslení schémat může být 50 až 70 %. Jako součást předprojektové přípravy může uživatel už v počátečních fázích projektování začít všechny činnosti v platformě EPLAN. V předprojektové přípravě se vyvíjejí koncepty technického řešení a odhadují se počáteční hodnoty veličin a parametrů. Cílem je určit technicky nejvýhodnější řešení a stanovit specifikaci pro následné detailní projektování. Na základě kvalitní předprojektové přípravy mohou být později snadno vytvářena potřebná schémata a detailně navrhován celý projekt. 

Databáze dat se systematicky rozšiřuje

S novým projektem maker ve verzi 2.8 systému EPLAN, jejíž uvedení je plánováno na září, učinil dodavatel řešení Eplan první krok směrem k rozšíření kmenových dat pro obor automatizace budov. 

(Eplan Software & Service)