Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

EMONEY GROUP spoluvytváří nový rozměr tzv. bezkontaktních aplikací

Mezinárodní skupina EMONEY GROUP, designér a provozovatel systémů mnoha městských, věrnostních nebo předplatních karet, vyvinula společně s firmou Samsung Semiconductor nový koncept tzv. bezkontaktních aplikací. Jde o kombinaci aplikací pro mobilní zařízení a čipových karet. Takto koncipované nové systémy poběží na aktuálně fungující technické infrastruktuře, bez nutnosti vytvářet novou.

 
Koncept Emoney Group a Samsung lidem umožní snadněji si zvolit pro používání aplikací vhodné médium, tedy např. telefony s NFC, tablety, čipové nálepky či hodinky, a jeho prostřednictvím využívat vedle mobilních aplikací také výhody systémů čipových karet. Koncept kombinuje zkušenosti společnosti Samsung se systémem multifunkčních účtů uživatelů, vyvinutým společností Emoney Group a prověřeným praxí. Využití konceptu v praxi lze přiblížit následovně: uživatel aplikace přijede do nákupního centra, kde si prostřednictvím karty či mobilu a příslušné aplikace otevře závoru parkoviště. Před samotným nákupem si může zkontrolovat zůstatek svých věrnostních bodů, slevové kupony nebo zůstatek na peněžním účtu v elektronické peněžence. Tu lze snadno s použitím internetu dobít. Prostřednictvím aplikace může uživatel také získat informace o jednotlivých obchodech, jejich slevových akcích atd. V případě, že ho místo nákupů více zaujme reklama na filmové představení, může si pomocí aplikace zarezervovat vstupenky (a třeba také využít poukaz na popcorn zdarma).
 
Je-li aplikace doplněna i elektronickou peněženkou, lze též zaplatit za nákupy nejrůznějšího zboží, včetně automatického načtení věrnostních kuponů či jiných slev a výhod. Rovněž není třeba hledat automat pro úhradu parkovného, i o to se postará aplikace. Využije- li uživatel ekologičtější způsob dopravy, vyhledá mu aplikace spojení z obchodního centra na zvolenou adresu a koupí mu jízdenku na MHD.
 
Technickým základem je otevřený standard Cipurse, který společně vyvinuli členové mezinárodní aliance OSPT (Open Standard for Public Transportation). Cipurse umožňuje vytvářet a provozovat multiaplikační prostředí na maximálně bezpečné úrovni. Samsung a Emoney Group, oba aktivní členové aliance OSPT, spojili zkušenosti, aby využili standard Cipurse k vytvoření interaktivních a multifunkčních aplikací propojujících digitální a reálný svět v mnohem větší míře než doposud.
 
S novým konceptem se veřejnost seznámila např. na veletrhu Omni Card v Berlíně (20. až 22. ledna 2015). Bude představen také v rámci Mobile World Congressu v Barceloně (2. až 5. března 2015) a na dalších místech.
(ed)