Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

EMO Hannover 2019 se zaměří na digitalizaci obrábění

Německo, které je třetím největším trhem obráběcích strojů na světě, bude od 16. do 21. září 2019 hostit 22. ročník veletrhu obráběcích strojů EMO Hannover. O velikosti veletrhu svědčí počet vystavovatelů – začátkem května jich bylo přihlášeno 2 030 ze 47 zemí. Mezi nimi jsou přední firmy trhu, např. DMG Mori, FFG, Mazak, Siemens, Doosan, Fanuc, GF Machining Sandvik, Kuka a mnoho dalších. Z České republiky se už přihlásilo 27 firem, které se představí na výstavní ploše 1 627 m2. Mimo jiné jsou to TOS Varnsdorf, Toshulin, Bomar, Fermat Group, TOS Kuřim, OS, a. s., a TOS Hostivař.

Internet věcí ve výrobě a průmysl 4.0

Speciální výstavní oblast bude vyhrazena internetu věcí ve výrobě. Zde se představí vystavovatelé řídicí techniky, softwaru a automatizační techniky, jako jsou Beck­hoff, Bosch, Fanuc, Heidenhain nebo Siemens, ale také strojírenská konsorcia jako Adamos nebo Axoom.

Ve výstavní oblasti s názvem industrie 4.0 area – smart solutions for your business najdou návštěvníci komponenty pro řízení procesů nebo podporu obsluhy, řešení, která umožňují bezproblémový tok dat při jejich maximální bezpečnosti. Současný vývoj představí zástupci vědeckých a výzkumných ústavů. V této výstavní oblasti proběhnou v přednáškovém fóru diskuse o realizovaných projektech a v přednáškovém prostoru o vizích budoucnosti. 

Umati – společný jazyk pro průmysl 4.0

Na veletrhu EMO Hannover 2019 bude představeno rozhraní pro obráběcí stroje na bázi OPC UA s názvem umati neboli universal machine tool interace. Rozhraní umožňuje neutrální otevřené připojení strojů k nadřazeným systémům ERP a MES nebo do cloudů strojů různých výrobců s různými řídicími systémy. Rozhraní umati vyvinul svaz VDW (Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken) společně s osmi významnými německými výrobci obráběcích strojů a všemi významnými firmami, které nabízejí řídicí systémy. 

Aditivní výroba

Aditivní výroba (3D tisk) bude třetím zvýrazněným tématem letošního veletrhu EMO Hannover. Návštěvníci najdou na výstavní ploše speciální přehlídku s názvem additiv manufacturing circle. V ní se seznámí s výrobci zařízení pro 3D tisk, jako jsou Renishaw, Realizer, SLM, Stratasys nebo Trumpf, kteří na veletrhu vystavují také v samostatných stáncích. Menší firmy představí systémy, software, materiály a služby v tomto oboru. 

Veletrh v době mírného růstu světového hospodářství

Světové hospodářství podle britského institutu Oxford Economics na začátku roku 2019 vzroste o 2,5 %. Investice a průmyslová výroba vzrostou o 2,4 %. Spotřeba obráběcích strojů bude o něco nižší, podle jarní prognózy dosáhne 2,3 %. Odbyt obráběcích strojů roste hlavně v Asii, a to zvláště v Indii a dále v menších zemích, jako je Vietnam, Thajsko a Indonésie. V Evropě je velká spotřeba obráběcích strojů na Slovensku, v České republice, Polsku a Maďarsku.

Podle údajů Oxford Economics má český hrubý domácí produkt v roce 2019 narůst o 2,7 %, zatímco v minulém roce vrostl o 3 %. Česká republika dovezla v roce 2018 obráběcí stroje za 576 milionů eur. Jejich nejvýznamnějším dodavatelem je s podílem 45 % Německo. Grafy ukazují, že mezi Českou republikou a Německem probíhá čilé obchodování s obráběcími stroji. 

Informace pro návštěvníky

Vzhledem ke spolupráci časopisu Automa s Deutsche Messe můžeme čtenářům nabídnout volné vstupenky na EMO Hannover 2019. Aktivovat volnou vstupenku si mohou na odkazu https://www.emo-hannover.de/ticketregistration?zqcgz. Nejprve je nutné se zaregistrovat.

(ev)

Obr. 1. Obchodování s obráběcími stroji mezi Německem a Českem v posledních pěti letech narůstá

 

Bezplatné elektronické vstupenky na EMO Hannover pro čtenáře časopisu Automa

Významný veletrh obrábění kovů EMO Hannover (16. až 21. září 2019) poskytne návštěvníkům přehled o automatizaci, energetické účinnosti, bezpečnosti práce, nejnovějších výrobních postupech a materiálech. Čtenáři časopisu Automa mohou získat bezplatnou permanentní elektronickou vstupenku na veletrh EMO Hannover 2019 (eTicket). Stačí kliknout na odkaz https://www.emo-hannover.de/ticketregistration? zqcgz nebo je možné použít QR kód. Poté se otevře registrační formulář. Po jeho vyplnění přijde na e-mailovou adresu uvedenou při registraci permanentní vstupenka (eTicket) na jméno. Registrovat se je třeba ještě před návštěvou veletrhu. Po úspěšné aktivaci elektronické vstupenky bude pro každého návštěvníka (na jeho jméno) připravena ke stažení bezplatná jízdenka na veřejnou dopravu v Hannoveru (GVH region) po dobu konání veletrhu. Před nástupem jízdy je pouze zapotřebí na přední straně této jízdenky vyznačit příslušné datum, kdy návštěvník jízdenku na místní dopravu využije k cestě na veletrh.