Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Embedded World 2023: co uvidíme v Norimberku

Ve dnech 14. až 16. března se v Norimberku uskuteční veletrh Embedded World, jedna z největších specializovaných přehlídek vestavných systémů na světě. Co zde mohou návštěvníci očekávat?

Tradičně silnou položkou nomenklatury veletrhu je hardware. Ačkoliv se hovoří o rostoucí úloze softwaru, nic to nemění na skutečnosti, že právě hardware je základem každého vestavného systému. Výkonné mikroprocesory a hradlová pole FPGA jsou stále častěji doplňovány specializovanými procesory, jako jsou embedded GPU a akcelerátory AI.

V oblasti komunikačních systémů se návštěvníci veletrhu budou moci seznámit s převodníky pro kabelovou i bezdrátovou komunikaci, ať už v podobě samostatných zařízení, nebo integrovanými v mikroprocesorech. Nomenklaturu doplní integrované obvody pro připojení senzorů a akčních členů.

Skoro všechno už bylo jednou naprogramováno. Tak jako strojní konstruktér nevyvíjí stále znovu ložiska, šrouby nebo jiné díly, ale používá standardizované součásti i programátoři používají předem vyvinutá dílčí řešení. Tím mohou zvýšit efektivitu návrhu i spolehlivost vestavných systémů. To sahá od operačních systémů a komunikačních ovladačů až po aplikace pro měření.

Důležitou roli hraje také předběžné zpracování dat a fúze dat z různých senzorů. Rozšiřuje se použití vestavěné umělé inteligence: inferenční algoritmy bývají součástí zařízení edge a vestavné systémy mohou mít schopnosti adaptivního učení.

Ve složitém světě vestavných systémů jsou výhodou systémové komponenty skládající se ze vzájemně spolupracujícího hardwaru a softwaru. Na veletrhu proto zájemci uvidí průmyslová PC, vestavné počítačové moduly nebo komunikační moduly dodávané jako ucelené systémy skládající se z hardwarové i softwarové části.

Důležití v oblasti vestavných systémů jsou rovněž distributoři. Kromě obsáhlého sortimentu produktů a logistické podpory mnohdy nabízejí také poradenství a služby. Stávají se cennou podporou při vývoji systémů a nezřídka kolem nich vznikají komunity techniků a vývojářů sdílejících navzájem své zkušenosti (viz také rozhovor na str. 28 až 29).

Tradičně budou na veletrhu Embedded World zastoupeny též elektronické displeje, systémy vestavného vidění nebo systémy pro komunikaci M2M.

Stále větší propojení systémů a zařízení s sebou kromě výhod nese i potenciální nebezpečí kybernetických útoků. Proto je třeba zmínit také oblast bezpečnostních systémů a zabezpečení.

Bližší informace o veletrhu zájemci najdou na https://www.embedded-world.de/en.

Petr Bartošík

 

Obr. 1. Veletrh Embedded World bude v Norimberku ve dnech 14. až 16. března (foto: Nürnberg Messe, Frank Boxler)