Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Elvira podporuje české studenty v soutěži Formula Student

Firma Elvira, dodavatel technologií pro 3D tisk a provozovatel portálu Abc3D, pomáhá studentským týmům CTU Cartech a TU Brno Racing zefektivnit vývoj a konstrukci závodních vozů a tím zvýšit jejich šance na úspěch v mezinárodní soutěži Formula Student. Použití 3D tisku v nejrůznějších fázích vývoje a výroby přináší týmům významné finanční a časové úspory.

Aerodynamické komponenty typu přítlačných křídel a bočnic patří ke klíčovým dílům vozu, který konstruuje CTU Cartech, tým ČVUT z Prahy. Společnost Elvira v rámci spolupráce např. vytiskla potřebné formy, které po finální úpravě povrchu umožnily studentům bočnice jednoduše vylaminovat. Kdyby se aerodynamické komponenty vyráběly konvenčním způsobem, formy by při malém počtu kusů byly velmi nákladné.

Následně byly možnosti 3D tisku rozšířeny i na tisk samotných dílů včetně částí aerodynamických komponent, krabiček na elektroniku a olejové nádrže.

TU Brno Racing, tým brněnského VUT, spolupracuje s firmou Elvira na vývoji a výrobě těhlic, vahadel odpružení či sloupku řízení, které se vyrábějí odléváním. K odlévání takto navržených dílů je třeba vytvořit formy, jež jsou však velmi nákladné. Proto se studenti spoléhají na odlévání do forem vyrobených za pomoci voskového modelu, které pro ně 3D tiskem vytváří společnost Elvira.

„Na podpoře konstrukčních aktivit studentů lze ilustrovat rozmanitost použití současných technologií 3D tisku: od tisku hotových výrobků až po přípravu forem k laminování či odlévání kovových dílů,“ komentoval spolupráci se studenty Jan Šmejcký, ředitel společnosti Elvira.

[Tisková zpráva společnosti Elvira/Abc3D, únor 2022.]

(ed)