Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Elektronický regulátor tlaku s optimalizovanou dynamikou

Tlakový vzduch a plyny jako kyslík nebo dusík je nutné velmi přesně regulovat v široké škále různých řešení, ať již jde o dopravu sypkých materiálů, techniku pohonů pro pneumatické motory, nástroje nebo zvedací zařízení nebo o dávkování a míchání těsnicích hmot či lepidel, svařování a nebo laserové řezání či vakuovou techniku. Nové elektronicky řízené proporcionální regulátory tlaku konstrukční řady airfit Control od firmy Hoerbiger-Origa se v těchto případech postarají o nejvyšší možnou dynamiku a přesnost.
 
Tato řada elektronicky řízených proporcionálních regulátorů tlaku obsahuje čtyři přístroje v osmi variantách s velikostí připojení od G1/4" do G2" pro tlakový vzduch, popř. plyn o průtoku rozsahu od 2 500 do 40 000 l/min. Optimalizovanou konstrukcí, která kombinuje elektronické a pneumatické prvky, bylo dosaženo dobré regulační dynamiky při minimálních dobách odezvy. Kompaktní elektronický regulátor tlaku pracuje velmi přesně, přestože vstupní tlak kolísá až do výše 1,6 MPa.
 
Při vypracovávání návrhu těchto nových elektronických regulátorů tlaku zkombinovala firma Hoerbiger nejnovější generaci elektronických komponent se zdokonalenými přesnými ventily, servoventily a pístovými tlakovými ventily. Díky tomu může být minimalizována spotřeba tlakového vzduchu na regulační pochody. Velmi kompaktní konstrukce regulátoru šetří místo a prostor ve strojích, neboť přístroj může být integrován do zařízení.
 
Elektronické regulátory tlaku dovolují zpracovat mimořádně velké průtočné množství, a to až 40 000 l/min. Výstupní tlak je v rozmezí 0 až 1 MPa velmi přesně regulovatelný. Velmi velkoryse dimenzované odvzdušnění přitom umožňuje rychlé tlakové odlehčení. Samostavitelné těsnění mezi předním regulačním prostorem a tlakovým výstupem omezuje ulpívání částeček média, a tím i zpětný pohyb ventilu (stick-slip). Regulátory proto fungují velmi spolehlivě i při nejnižších vstupních tlacích. Mohou být aktivovány prostřednictvím programovatelných logických automatů nebo potenciometrů, volitelně od 0 do 10 V, od 0 do 20 mA nebo od 4 do 20 mA. Všechny typy regulátorů tlaku airfit Control mají krytí IP65.
 
Krátké doby odezvy, velká dynamika a kompaktní konstrukce, to vše nabízí tento elektronicky řízený proporcionální regulátor tlaku pro regulaci tlakového vzduchu, vakua a inertních plynů všeho druhu. Na obr. 1 je zobrazen regulátor tlaku typu CRE-1/2, zatímco na obr. 2 je regulátor největší velikosti s průtokem až 40 000 l/min.
 
Hoerbiger-Origa je podnik firmy Hoerbiger Automatizační technika, podnikového sdružení Hoerbiger Holding AG, Švýcarsko. Hoerbiger si udržuje přední pozici v odvětvích kompresorové techniky, automatizační techniky a techniky pohonů. Stěžejními směry podnikání jsou komponenty a servisní činnost pro kompresory, motory a turbosoustrojí, pneumatické a hydraulické systémy pro automobilový průmysl a strojírenství a dále komponenty a systémy spínání pomocí spojek pro pohony nejrůznějších typů vozidel. V České republice je divize automatizační techniky zastoupena firmou Fluidtechnik Bohemia již od roku 1994.
 
Martin Sedlák,
 
Obr. 1. Regulátor tlaku Airfit Control typu CRE-1/2
Obr. 2. Regulátor tlaku Airfit Control typu A50RE-2 pro průtok až 40 000 l/min