Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Elektronické převodníky a snímače polohy firmy Eltra

Elektronické převodníky a snímače polohy firmy Eltra

Společnost Eltra je přední světový dodavatel senzorů vysoké kvality a přesnosti. Již od roku 1985 dodává do různých oblastí zahrnujících automatizaci, textilní a keramické stroje, výrobce motorů, grafický průmysl, robotiku a manipulaci s materiálem, nástrojová zařízení a speciální stroje. Společnost vyvíjí nové produkty na základě výsledků nepřetržitého průzkumu trhu a při jejich návrhu i výrobě využívá pouze vlastní know-how. Proto má svůj výrobní proces plně pod kontrolou a může se flexibilně zapojit do řešení konkrétních problémů a následně nabízet zákazníkům produkty tzv. šité na míru. Produkty jsou podrobovány dlouhodobým zkouškám v náročných podmínkách. Výsledkem je, že všechny snímače nesou značku CE. V roce 1997 získala firma Eltra certifikát svého systému řízení kvality podle mezinárodní normy ISO 9001. Díky neustálému zdokonalování se jí podařilo získat pro své snímače certifikát UL/CSA podle přísných amerických a kanadských předpisů, které jsou uznávány po celém světě. Tento certifikát svědčí o značné bezpečnosti a spolehlivosti produktů.

Linární potenciometry

Řada lineárních potenciometrů EPLB (obr. 1) se vyznačuje velkým výkonem v široké škále různých průmyslových úloh: od motorem poháněných hydraulických systémů až po rychlé stroje, které využijí dlouhou životnost zařízení – až 25 milionů cyklů. Technické řešení firmy Eltra zaručuje dlouhou životnost a provozní přesnost potenciometrů tím, že zabraňuje vnikání písku a nečistot způsobujících snížení výkonnosti.

Vzhledem ke své spolehlivosti, pevnosti, slabému tření, vysokému krytí (až IP65) a vysoké přesnosti (nezávislá linearita je 0,05 %) se řada EPLB uplatní v různých oblastech, jakými jsou např. zpracování dřeva, řízení procesů, přeprava, robotika, automobilový průmysl, testování, manipulace s materiálem, petrochemický průmysl, zpracování plastu a pryže, energetika, potravinářský průmysl, větrné mlýny, lesní hospodářství, stavební průmysl a lodní průmysl.

Potenciometry EPLB lze použít k měření v rozsahu od 50 do 500 mm s odporem 5 kΩ. Dodávají se podle potřeby s kabelem nebo konektorem.

Inkrementální enkodéry

Inkrementální rotační snímače polohy (obr. 2) s rozlišením až 10 000 impulzů za otáčku jsou vybaveny plnými nebo dutými (popř. speciálními) hřídelemi. V nabídce firmy Eltra jsou i speciální pružné hřídelové spojky. Enkodéry mohou být vyrobeny ve verzi do výbušného prostředí podle standardu EExd IIC T6. Inkrementální enkodéry jsou k dispozici v těchto provedeních:

  • pro ozubnice,
  • s ručním kolem,
  • s komutačními fázemi,
  • s navíjecím lankem délky až 8 m,
  • odporovým výstupem.

Inkrementální enkodéry mohou být i v lineárním provedení pro odměřování vzdáleností do 500 mm. Dalším typem lineárních enkodérů jsou magnetické inkrementální snímače (obr. 3) s magnetickou páskou o délce až 20 m a šířce 1 cm s rozlišením 0,04 nebo 0,1 mm (0,01 mm/ /0,025 mm při rozdělení signálů). Vždy po 2 nebo 5 mm je zařazen nulový impulz.

Absolutní enkodéry

Jedno- či víceotáčkové absolutní enkodéry společnosti Eltra mají rozlišení až 8 192 pozic na otáčku. Jsou dodávány v provedení s plnými nebo dutými (popř. speciálními) hřídelemi a v úpravě do výbušného prostředí podle standardu EExd IIC T6. Enkodéry jsou opatřeny pružnými hřídelovými spojkami a pro komunikaci je určeno rozhraní: paralelní, SSI, ICO a Profibus (obr. 4).

(Schmachtl CZ, s. r. o.)

Obr. 1. Lineární potenciometr společnosti Eltra
Obr. 2. Inkrementální rotační snímač společnosti Eltra
Obr. 3. Lineární inkrementální snímač polohy
Obr. 4. Absolutní enkodér s rozhraním Profibus

Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde