Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Elektrické lineární pohony pro nejrůznější úlohy

Elektrické lineární pohony LINAK jsou zařízení vyvíjející tlakovou nebo tahovou sílu v rozmezí 200 až 15 000 N. Elektrické servopohony zajišťují bezpečný, tichý a čistý zdvih s poměrně přesnou regulací pohybu. Mohou zvedat, nastavovat, naklápět nebo tahat těžká břemena po prostém stisknutí tlačítka.

 

Výhody elektrických lineárních pohonů

Elektrické lineární pohony Linak (obr. 1, obr. 2) jsou velice přizpůsobivé a je velmi snadné připojit je k řídicímu systému stroje. Lze je ovládat např. po datové sběrnici či pomocí jiného moderního komunikačního systému. Z hlediska spotřeby energie jsou elektrické pohony o několik řádů úspornější než tradiční hydraulické či pneumatické systémy.
 
Je-li třeba síla až 15 kN, je elektrický pohon naprosto rovnocennou náhradou hydrauliky. Montáž elektrických lineárních pohonů je však snazší a během své dlouhé životnosti nepotřebují téměř žádnou údržbu. Elektrické pohony eliminují velké slabiny hydraulických systémů: nepotřebují přívodní hadice ani čerpadla. Vzhledem k malé spotřebě energie a nulovému riziku úniku nebezpečných provozních kapalin jsou mnohem šetrnější k přírodě.
 
Pohony TECHLINE je možné najít v různých automatizovaných provozech, kde plní funkce podle daných požadavků. Příkladem je nastavování polohy dopravníku nebo regulace polohy šoupátek a klapek v potrubí (obr. 3).
 

Řízení lineárních pohonů

Pro jednodušší začlenění pohonů Linak do řídicího systému celého stroje byla vyvinuta řídicí jednotka pohonu IC (Intelligent Control) s označením IFLEX. Jednotky iFlex jsou nabízeny ve čtyřech variantách:
  • IC Basic – varianta plug&play,
  • IC Advanced – varianta s možností přizpůsobení,
  • IC Parallel – pro řízení paralelního pohybu,
  • IC Bus – s komunikací po sběrnici.

IC Basic – varianta plug-and-play

Jednotka iFlex IC Basic umožňuje předem nastavit pohon tak, aby přesně splňoval požadavky zařízení. Uživatel může upravit délku zdvihu, rychlost, proudovou ochranu, zpětnou vazbu pohonu a mnoho dalších detailů. Pohon se potom zprovozní zapojením dvou kabelů a je připraven k okamžitému použití. Jednotka je dodávána se základní zpětnou vazbou (0 až 10 V) nebo se vstupem pro jednoduchou Hallovu sondu.
 

IC Advanced – varianta s možností přizpůsobení

Řídicí jednotka iFlex osazená modulem IC Advanced usnadňuje konfigurování rychlosti, zdvihu a proudové ochrany – to vše v uživatelsky přívětivém prostředí. Varianta IC Advanced také nabízí rozšířené možnosti sledování a výstupu informací o stavu pohonu i celého zařízení, v němž je nainstalována.
 

IC Parallel – řízení paralelního pohybu

Řídicí jednotka iFlex IC Parallel s automatickou konfigurací umožňuje řídit paralelní pohyb až osmi pohonů. Hlavní pohon (master) s integrovaným H-můstkem řídí až sedm pohonů slave. Není třeba žádný speciální řídicí systém ani složité vedení kabelů. Vstupní a výstupní signál lze připojit kdekoliv a pohony lze vzájemně propojovat. To dovoluje řídit jeden z pohonů i v případě, že ostatní jsou nefunkční.
 

IC Bus – s komunikací po sběrnici

Řídicí jednotka iFlex IC Bus poskytuje neomezené možnosti individuálního nastavení a rozšířeného monitorování s přidanou hodnotou a výhodami komunikace po sběrnici. Podle požadavků zákazníka lze pohony iFlex IC Bus dodat v provedení s rozhraním Modbus RTU, RS-485 nebo LINbus.
 

Závěr

Lineární pohony mají velký potenciál pro využití ve všech oblastech průmyslu, kde dokážou plnit náročné požadavky uživatelů.
Obr. 1. Lineární pohon LA36
Obr. 2. Lineární pohon LA25
Obr. 3. Příklad použití – ovládání ventilu