Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Eldorádo robotů ve stánku FCC Public na veletrhu Amper 2009

Odborný veletrh je příležitostí k setkávání. Ve stánku vydavatele časopisu Automa, nakladatelství FCC Public, bylo možné se setkat se studenty středních a jedné vysoké školy. Celkem sedm studentských týmů totiž přijalo pozvání časopisu Automa k předvedení výukových robotů. Takže dvě odpoledne (31. 3. a 1. 4. 2009) vždy od čtrnácti hodin se mohli návštěvníci i vystavovatelé veletrhu přesvědčit, že přes všeobecné nářky nad nezájmem mladých o techniku se na některých školách daří vést výuku tak, aby studenty bavila. Na těchto školách vyrůstají studenti se zápalem pro techniku schopní i docela vtipně improvizovat. Tato schopnost se na přehlídce uplatnila, jakmile se něco na robotech pokazilo nebo při společném vystoupení, kdy se na ploše stánku prohánělo několik robotů současně.
 

Studenti přijeli dobře připraveni

 
Přehlídku výukových robotů zahájil tým Střední školy aplikované kybernetiky Hradec Králové ve složení Matěj Lang, Jan Tomášek a Petr Žitný (obr. 1), kteří představili jednak autonomní robot vlastní konstrukce na modelářském podvozku, jednak robot ze stavebnice Bioloid opatřený kamerou, která přenáší obraz z okolí do PC a zvládne chůzi i jízdu na kolečkách. Jakub Hůlka ze Střední školy v Sezimově Ústí nechal po podlaze stánku jezdit průzkumný robot své vlastní konstrukce, který komunikuje po Bluetooth, vyhýbá se překážkám a dokáže i zaparkovat.
 
Velmi svižně a rychle vystartovalo vozítko, které na přehlídce uvedl tým z Technické univerzity Ostrava ve složení David Vala, Jiří Kazárik a Tomáš Solarski. Tuto univerzální platformu servisních robotů (obr. 2) využívají studenti, kteří ji v rámci svých seminárních a diplomových prací doplňují různými řídicími funkcemi. Tým ostravské technické univerzity si přivezl také jednoduchá robotická vozítka (obr. 3), která využívá v soutěži Napájeni sluncem (http://napajenisluncem.vsb.cz). TU Ostrava na tuto soutěž zve středoškoláky a ti soutěží s roboty na solární a vodíkový pohon.
Velkou pozornost a potlesk diváků sklidil taneček, který předvedl humanoidní robot Filipa Svobody ze SPŠSE Liberec. Robot je unikátní svou schopností vystoupat po schodech.
 
Až z České Třebové přicestoval tým studentů ve složení Miroslav Galla a Aleš Pařil . Jejich robot v podobě pavouka, sestavený ze stavebnice Bioloid, zvládne různé druhy chůze, dokonce ladně zatančil a dokázal i uchopit a odhodit láhev. Robot v podobě psa (obr. 4) si na přehlídku robotů na veletrh Amper přivezli studenti Pavel Fejfar a Jakub Novotný ze Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou. Jejich robot sestavený ze stavebnice Bioloid udivil publikum ve stánku svým akrobatickým vystoupením s tancem na hudbu. Jako správný pes reaguje na zvuky a vyhýbá se překážkám.
Hned tři typy robotů si přivezli studenti ze Střední odborné školy Lanškroun. Jiří Láf předvedl robot sestavený ze stavebnice Lego, který sleduje určenou dráhu, Patrik Tran a Jakub Skalický se pochlubili šestinohým robotem z stavebnice Bioloid s akrobatickými schopnostmi. Radek Smejkal z Lanškrouna dovezl malý robot, který se vyhýbá překážkám a komunikuje prostřednictvím Bluetooth a GSM.
 

Poděkování

Přehlídka proběhla v příjemné atmosféře a přilákala četné diváky z řad návštěvníků i vystavovatelů. Poděkování nakladatelství FCC Public patří všem účastníkům přehlídky a firmám ABB – divize Robotika, Fanuc Robotics Czech, Reis Robotics a Uzimex, které studenty za jejich vystoupení odměnily firemními dárky. Videozáznam se sestřihem vystoupení jednotlivých škol je k dispozici na stránce www.automa.cz/roboty.mp4.

 
Eva Vaculíková
 
Obr. 1. Příprava týmu z Hradce Králové na vystoupení
Obr. 2. Dvě robotická vozítka: robotická platforma servisních robotů (a) z Technické univerzity v Ostravě a průzkumný robot (b) sestrojený studenty ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové
Obr. 3. Jednoduchá robotická vozítka pro soutěž Napájeni sluncem, kterou organizuje VŠB-TU v Ostravě
Obr. 4. Robot-pes z Jablonce udivili publikum akrobatickým vystoupením
Obr. 5. Šestinohý robot ze stavebnice Bioloid