Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Edge computing s firmou WAGO

Zařízení edge mohou převzít úlohu sběru dat, která tak nemusí zatěžovat řídicí jednotky, u nichž je vyžadována velmi malá latence a vysoký časový determinismus. Přijatá data je možné v zařízení edge zpracovat, využít je k lokálnímu zobrazení nebo je odeslat do cloudu.

Společnost WAGO nyní představuje dvě nová zařízení vhodná pro edge computing: Edge Controller a Edge Computer.

Jednotka Edge Controller (752-8303/8000-0002) využívá čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A9 a má dva ethernetové porty, jeden CANopen a dva USB. Je také vybavena sériovým rozhraním a čtyřmi digitálními I/O pro připojení snímačů nebo jiných lokálních zařízení. Programuje se a konfiguruje v prostředí e!COCKPIT, takže ji lze snadno začlenit do automatizačního systému od firmy WAGO.

Průmyslové počítače Edge Computer (752-9400 nebo 752-9401) mají čtyřjádrový procesor Atom 1,91 GHz a standardně operační systém Debian Linux. K dispozici je paměť flash o kapacitě 64 GB, kterou lze doplnit diskem SSD. Přestože rozsah jejich pracovních teplot je −20 až +60 °C, nevyžadují ventilátor a jsou velmi kompaktní, což zjednodušuje jejich instalaci.

U všech zařízení pro edge computing od firmy WAGO je možné použít standardní software, např. Node-Red. Zařízení komunikují běžnými protokoly jak na straně provozních zařízení, tak na straně cloudu.

WAGO-Elektro, spol. s r. o., tel.: 261 090 143, e-mail: automatizace@wago.com, www.wago.cz