Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

EDGAR: Převodník Ethernetu na RS-232 nebo RS-485 s PoE a napěťovým výstupem

EDGAR je převodník z rozhraní Ethernet na linky RS-232 nebo RS-485 s unikátními vlastnostmi. Je určen pro připojení nejrůznějších zařízené s linkami RS-232 nebo RS-485 do sítě LAN, zvláště pro čtečky RFID nebo čtečky čárového kódu.

 

V čem je převodník Edgar (obr. 1obr. 2) výjimečný? Vnitřní uspořádání převodníku je na obr. 3. Z něj vyplývají i tyto unikátní vlastnosti:

  • napájení PoE (Power over Ethernet) nebo z externího zdroje 11 až 58 V,
  • napěťový výstup VOUT, který je určen pro napájení připojených zařízení, takže umožňuje prostřednictvím PoE napájet nejen převodník, ale např. i připojenou čtečku,
  • rozšířené komunikační schopnosti, které jsou popsány dále.

 

Vlastnosti hardwaru

Převodník Edgar může být napájen pomocí PoE (standard IEEE 802.3af). Jestliže v síti LAN není PoE k dispozici, lze po­užít i napájení z externího napájecího zdroje. Napájení je od výstupu převodníku galvanicky odděleno.

Edgar navíc umí napájet i zařízení, které je k němu připojeno na lince RS-232 nebo RS-485. Výstupní napětí lze nastavit na 5 V, 9 V, 12 V nebo 24 V. Maximální výstupní výkon je přitom 3,5 W.

Linka RS-485 má nastavitelné zakončení a definici klidového stavu. Linka RS-232 je plnohodnotná, kromě datových obsahuje i většinu řídicích signálů. Externí napájení může být vyvedeno na pin 1 nebo pin 9
konektoru pro RS-232.

 

Komunikační schopnosti

Převodník Edgar je protokolově nezávislý a na síti se může chovat jako klient i jako server. Je-li nastaven do módu klient, snaží se po příchodu dat ze sériové linky navázat spojení TCP nebo UDP na zadaný server. V případě, že je převodník v módu server, očekává navázání spojení ze strany sítě LAN.

Zajímavou vlastností je schopnost po­užít protokol HTTP GET. Jakmile převodník přijme data ze sériové linky, pošle je tímto protokolem na zadaný server. Při takovém použití nemusí být známá IP adresa převodníku, může být tedy přidělena serverem DHCP a převodník může být umístěn kdekoliv v síti.

 

Alternativy

Je-li místo sítě LAN výhodnější bezdrátové připojení prostřednictvím WiFi, lze použít obdobný převodník s označením Edgar WiFi. Jestliže nejsou vyžadovány pokročilé funkce, je možné použít převodníky řady Gnome. Pro převod protokolu Modbus RTU na Modbus TCP a opačně poslouží převodník TCP2RTU, nově i ve variantě TCP2RTU PoE.

Převodník Edgar je dodávám v robustní kovové krabičce s možností uchycení na lištu DIN. Napájení a komunikace jsou signalizovány kontrolkami LED. Převodník je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s. r. o. jsou připraveni poradit s jeho užitím.

(Papouch s. r. o.)

 

Obr. 1. Převodník Edgar má zajímavé vlastnosti

Obr. 2. Výstupní napětí se nastavuje přepínači

Obr. 3. Blokové uspořádání plné verze