Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Dynabook implementuje do notebooků techniku EyeSafe pro ochranu očí

Japonský výrobce profesionálních notebooků Dynabook (dříve Toshiba) se výrazně zaměřuje na optimalizaci svých výrobků pro každodenní intenzivní využívání. Notebook nejvyšší řady Portégé X40L je první, do jehož displeje implementuje Dynabook techniku potlačující vyzařování nebezpečného vysoce energetického modrého světla při za zachování barevné věrnosti obrazu.

 

Displej IPS Eyesafe-certified filtruje modré světlo automaticky, bez potřeby instalace speciálních fólií či filtrů. Těmito displeji chce Dynabook vybavit i další výrobky, včetně notebooků pro mladé, jejichž oči jsou na modré světlo nejcitlivější.

 

Příliš mnoho modrého světla škodí očím

Modré světlo je přirozenou součástí života a má svůj jednoznačně pozitivní vliv na člověka. Například ho ráno budí, zlepšuje náladu a posiluje jednu z hlavních oblastí lidské psychiky – kognitivní funkce, které člověku umožňují vnímat svět, adekvátně reagovat na podněty a zvládat nejrůznější úkoly. V přirozeném prostředí je ho přesně tolik, aby mu dobře sloužilo.

Avšak lidé nikdy nebyli vystaveni takovému množství modrého světla jako v současnosti, protože jeho významným zdrojem jsou také elektronické displeje. Podle jedné studie z roku 2020 tráví lidé průměrně 13 h u obrazovek svých monitorů, telefonů a televizorů. Při běžném režimu to znamená, že bez intenzivního působení modrého světla jsou během dne jen 3 až 4 h.

 

Nejzranitelnější jsou děti a mladí lidé

Ve srovnání s UV zářením, které dokáže rohovka a čočka oka odfiltrovat téměř se stoprocentní účinností, k sítnici dětí proniká až 65 % modrého světla dopadajícího na oči. U starších osob je to méně. Přílišné množství modrého světla způsobuje např. vysychání rohovky, svědění a bolest očí, ale také poruchy spánku, bolesti hlavy nebo rozmazané vidění. Děti jsou nejzranitelnější, protože jejich vyvíjející se oči mají nejnižší schopnost modré světlo filtrovat a mimo to mají tendenci držet zařízení blíže k očím, čímž se nebezpečí zvyšuje.

 

Největší zatížení je v kanceláři

Jelikož lidé pracující v kancelářích jsou vystaveni modrému světlu během pracovní doby, leží v tomto ohledu jistá míra odpovědnosti i na zaměstnavatelích, kteří by měli zvážit, zda není vhodná doba vybavit zaměstnance některým z možných prostředků pro ochranu očí. Mimochodem, kromě zdravotních hledisek může dlouhodobá přemíra modrého světla způsobit i únavu a snížení efektivity zaměstnanců.

 

Jak to vidí Dynabook: speciální displej, filtr, nebo softwarové řešení?

Nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem filtrace modrého světla je z pohledu uživatele použití displeje, který snižuje intenzitu vysoce energetického modrého světla automaticky, bez negativního dopadu na barevné podání obrazu. Dynabook Portégé X40L je osazen spe­ciálním displejem IPS Eyesafe-certified, jenž filtruje modré světlo samočinně bez toho, aby na to musel uživatel myslet. Sledování takového displeje je příjemnější a šetrnější pro oči.

 (FYI Prague)