Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Dyger představí trendy v oblasti počítačového řízení strojů

Dyger představí trendy v oblasti počítačového řízení strojů

Společnost Beckhoff Automation (http://www.beckhoff.com), dodavatel techniky a řešení pro automatizaci strojů, výrobních linek a řízení budov, oznámila dosažení obratu 190 milionů euro v roce 2006, což představuje ve srovnání s předchozím rokem 26% nárůst. Těchto výsledků bylo dosaženo neustálou inovací výrobků a uváděním nových produktů, uspokojujících doposud nerealizované potřeby zákazníků, na trh. Důležitým faktorem je také celosvětová působnost firmy Beckhoff: 43 % dodávek nachází adresáta mimo území Německa. Na celosvětovém zdaru značky Beckhoff se podílí také úspěšný distributor pro Českou republiku a Slovenskou republiku, firma Dyger, s. r. o (http://www.dyger.cz).

Produkty společnosti Beckhoff jsou založeny na platformě PC, která garantuje dostatečný výkon pro úlohy logického řízení, tradičně realizované programovatelnými automaty (PLC), ale zejména pro úlohy řízení polohy a pohybu, interpolaci os a další úlohy typické pro číslicové řízení strojů NC a CNC.

Díky velkému výkonu současných procesorů a otevřené platformě je možné provozovat úlohy PLC, NC a CNC společně s uživatelským rozhraním HMI na jednom zařízení. Tato kombinace velmi usnadňuje konečný vývoj aplikačního softwaru a zjednodušuje celkovou údržbu systému.

Firma Dyger bude vystavovat na MSV 2007 v pavilonu Z, stánek 108. Zde zájemci najdou kompletní sortiment výrobků značky Beckhoff včetně novinek uvedených v následujících odstavcích.

CP72xx – inteligentní panelové PC „all in one“

CP72xx (obr. 1) představují pokrokové řešení odolných panelových PC. Díky stupni krytí IP65 je lze použít přímo v náročném prostředí, aniž by byla nutná vestavba do skříně nebo rozváděče. Konstruktérům tak odpadne starost o umístění zařízení: protože je odolné proti prachu i tryskající vodě, lze je umístit přímo v provozu na stroji nebo výrobní lince. Řešení je velmi elegantní a jednoduché.

Počítač se skládá ze dvou modulů, displeje a procesorové části. Mezi nimi jsou žebra chladiče. Chlazení je pouze pasivní, zařízení nepotřebuje ventilátor, a rozsah pracovních teplot je přitom 0 až +45 °C. Počítače CP72xx jsou připraveny pro montáž na závěsné otočné rameno nebo na nohu podstavce. Hloubka zástavby je 94 mm.

Počítače CP72xx se dodávají s délkou úhlopříčky 12", 15" nebo 19" s dotykovým stínítkem nebo s fóliovou klávesnicí s funkčními nebo alfanumerickými klávesami. Je možné dodat i zákaznické řešení, kdy si výrobce stroje stanoví vlastní požadavky na design předního panelu, umístění dalších ovládacích prvků, čtečky paměťových karet apod.

Procesorová část je tvořena 3,5" základní deskou „made in Beckhoff“ s procesorem Intel Celeron M nebo Pentium M. Jako paměťové médium lze zvolit pevný disk nebo jednu či dvě karty Compact Flash o kapacitě 4 GB.

V počítačích CP72xx je instalován modul napájení 24 V DC s integrovaným zdrojem UPS, který při výpadku napájení stroje uloží data a korektně uzavře běžící aplikační program.

K dispozici jsou dva ethernetové porty. První je určen pro komunikaci s distribuovanými I/O, servozesilovači a dalšími periferiemi prostřednictvím komunikační sběrnice Ether-CAT, založené na Ethernetu, ale schopné práce v reálném čase (viz článek Beckhoff na veletrhu Amper 2007, Automa 2007, č. 3 nebo http://www.ethercat.org). Druhý, gigabitový port lze využít pro komunikaci s nadřazenou sítí. Volný slot Mini PCI lze osadit komunikační kartou (master) pro Profibus, CANopen nebo DeviceNet. Samozřejmě je možné použít i kartu pro Ethernet, a vytvořit tak např. redundantní sběrnici EtherCAT.

Jako operační systém si může zákazník zvolit Microsoft Windows CE.NET, Windows XP Embedded nebo plnou instalaci Windows XP. S použitím instalace softwaru TwinCAT pro PLC, NC a CNC představuje CP72xx ideální platformu pro využití při řízení celého stroje či výrobní linky, vizualizaci, sběr a zpracování dat.

Řada vestavných PC CX se rozrůstá

V roce 2002 byl na veletrhu Hannover Messe představen ve světové premiéře první vestavný (embedded) řídicí systém řady CX. Dnes jsou již vestavné průmyslové počítače Beckhoff CX celosvětově používány pro řešení úloh logického řízení (PLC) i řízení polohy a pohybu (NC, CNC). Po pěti letech se vyrábí již šest typů centrální procesorové jednotky.

Řada Beckhoff CX začíná od výkonnostně nejslabšího typu CX9010, vybaveného procesorem Intel XScale CPU, operačním systémem Windows CE.NET a 128 MB paměti RAM. Řada CX1010 s integrovanou pamětí RAM 256 MB a frekvencí CPU zvýšenou na 500 MHz je představitelem středního výkonu embedded PC.

Nová řada CX1030 (obr. 2), vybavená procesorovou jednotkou s procesorem Intel Pentium M s taktovací frekvencí 1,8 GHz, je představitelem nejvýkonnějších vestavných počítačů Beckhoff CX. Paměť RAM je možné rozšířit až na 1 GB. Základní jednotka obsahuje dva ethernetové porty a slot pro karty CompactFlash o velikosti až 4 GB. Systém vybavený alternativně operačním systémem Windows CE.NET nebo Windows XP Embedded lze použít pro úlohy středního a velkého rozsahu s logickým řízením (PLC), pro úlohy řízením polohy a pohybu a pro interpolaci os (NC, CNC) a samozřejmě i pro vizualizaci procesů a sběr dat.

V kombinaci se softwarem TwinCAT a komunikací EtherCAT představují vestavné počítače Beckhoff CX nejvyhledávanější náhradu klasických systémů PLC a PC integrovaných v jediném zařízení. Velkou oblibu si získaly také díky své modularitě, velkému výkonu při vykonávání programů PLC či NC, možnosti instalace na standardní lištu DIN, bohaté nabídce komunikačních rozhraní (Profibus, CANOpen, DeviceNet, Ethernet, AS-Interface, LON, Modbus, EIB, DALI, Sercos, Fipio, Interbus, LightBus atd.) a hlavně otevřenosti. Vzhledem k těmto vlastnostem našel systém uplatnění nejen u výrobců strojů či linek, ale i v plynárenství, vodárenství, teplárenství a řízení inteligentních budov.

Závěr

Firma Dyger jako výhradní distributor systémů Beckhoff a Beijer pro Českou republiku a Slovenskou republiku nabízí kromě obchodního zajištění i plnou technickou podporu integrátorům, projektantům a programátorům. Techničtí specialisté firmy mají mnohaleté zkušenosti z praxe získané při aplikacích řídicích systémů v různých oblastech, včetně jejich programování ve vyšších jazycích, jako C++, Delphi, Java nebo Visual Basic. Díky tomu je firma Dyger schopna technicky řešit problémy zákazníků od běžného programování logických úloh až po přístupy na servery SQL informačních systémů.

Snahou společnosti Dyger je dodat zákazníkovi kompletní řešení s využitím nejmodernějších prostředků. Pracovníci společnosti Dyger nabízejí zájemcům návštěvu jejich pracoviště nebo pozvání do školicího střediska společnosti.

Ing. Jiří Holík,
Dyger, s. r. o.

Obr. 1. Panelový počítač CP72xx „Economy“ v kompaktním, rozměrově úsporném krytu
Obr. 2. Vestavný počítač CX1030 je vybaven procesorem Intel Pentium M 1,8 GHz

Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde