Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Mezi exponáty oceněnými v soutěži o Zlaté medaile MSV 2029 byla také dvě zajímavá řešení z oboru průmyslové automatizace. V pavilonu Z se ze zlaté medaile radovali ve stánku Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky na FSI VUT v Brně, kde na velkých obrazovkách prezentovali digitální dvojče výrobní buňky a předváděli sledování výroby brýlemi virtuální reality. Až na protější straně výstaviště, v pavilonu A2, byl ve stánku firmy Elteg vystavován druhý vítězný exponát, měkké bezpečnostní opláštění Airskin pro průmyslové roboty.
Digitální dvojče výrobní buňky
Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky na FSI VUT v Brně získal zlatou medaili za to, že užitím neuronových sítí zdokonalil konfiguraci řízení obráběcích strojů a pomocí digitálního dvojčete umožnil využívat rozšířenou virtuální realitu pro správu pracoviště. Zpracováním dat z výrobní buňky je nyní možné předpovědět, jak je výroba připravená. Digitální dvojče je v ostrém provozu ve Slováckých strojírnách a je využíváno také k testování a optimalizaci návrhu výrobní buňky.
Přímo na brněnském výstavišti bylo možné pomocí brýlí virtuální reality sledovat přenos z reálné linky včetně jejího virtuálního zprovoznění. Brýle Oculus nebo HTC Viv zobrazují provozní data z řídicích systémů strojů, informačních systémů a externí senzoriky. Informace jsou rovnou zpracovány a analyzovány pro predikci způsobilosti výroby, testování a rovněž slouží k návrhům, jak výrobní buňku dále optimalizovat.
Pružná bezpečnostní opláštění průmyslových robotů
Společnost Elteg uspěla v soutěži o Zlaté medaile MSV s měkkým opláštěním Airskin pro průmyslové roboty. Opláštění Airskin, které vyrábí rakouská společnost Blue Danube Robotic, umožní bezpečně provozovat standardní roboty na pracovištích společně s lidmi, aniž by byl robot umístěn do klece. Jednotlivé části opláštění jsou opatřeny čipy se snímači tlaku, které vyhovují bezpečnostním kategoriím CE a ISO 13849 PL e/Cat 3 a mají certifikáty od TÜV Austria a TÜV Rheinland (pro Kanadu a USA). Tyto bezpečnostní tlakové prvky jsou propojeny s bezpečnostní řídicí jednotkou. Při kolizi mezi robotem a zaměstnancem nebo předmětem je okamžitě spuštěno nouzové zastavení robotu.
Z jednotlivých pruhů opláštění Airskin se sestaví plášť pro ramena robotů i jejich koncová chapadla. Kromě robotů lze bezpečnostním pláštěm pokrýt i další pohyblivé prvky a automatická zařízení v provozech. Když standardizované rozměry pruhů (od 100 × 200 mm do 400 × 200 mm) nevyhovují, vyrobí Blue Danube Robotics plášť na míru užitím aditivní technologie.
(ev)
Obr. 1. Brýlemi virtuální reality bylo ve výstavním stánku FSI VUT v Brně možné sledovat data z reálné výroby
Obr. 2. Bezpečnostní opláštění Airskin na průmyslovém robotu